E-Bülten

Temmuz 2011 E-Bülteni

Değerli Meslektaşım,

Temmuz 2011 E-bültenimizle tekrar birlikte olmaktan mutluluk duymaktayım. 1 – 2 hafta içerisinde son aşamalarına geldiğimiz kongremizin 2. duyurusunu hem web sayfamızda bulacaksınız hem de posta yoluyla adreslerinize ulaşmış olacaktır.

18-19 Haziran 2011 tarihinde Trabzon’da Üreme Tıbbı Derneği Özel Temsilciliğimiz tarafından bir IVM ve Ovulasyon İnduksiyonu kursu düzenlendi. Güncel konuların tartışıldığı ve IVM pratiğinin yapıldığı bu kursun konuşmalarını önümüzdeki hafta içi web sitemizde yayınlayacağız.

Bu ay ki E-bültenimizin makalelerini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalından Prof. Dr. Mehmet Bilge Çetinkaya hazırladı. Kendisine değerli katkılarından dolayı çok teşekkür ederim.

1. makale Daniel Bodri ile arkadaşları tarafından hazırlanmış ve Fertil Steril Haziran 2011’de yayınlanmış bir çalışma olup, Donör oosit alıcılarında transvajinal – transabdominal ultrason eşliğinde yapılan embriyo transferlerinin karşılaştırılmasını anlatmaktadır. Çalışmacılar randomize edilmiş 330 hastanın transvajinal ve transabdominal yolla embriyo transferlerinin sonuçlarını açıklamışlardır. Transvajinal embriyo transferi daha uzun sürmesine karşılık, mesanenin dolu olmaması gibi bir avantajdan dolayı hastalar tarafından daha konforlu kabul edilmektedir.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

2. makale Ann-Kathrin Bittner ile arkadaşları tarafından hazırlanmış ve Fertil Steril Haziran 2011’de yayınlanmış olup, hormon ile indüklenmiş gecikmiş ovulasyonun erken embriyo gelişimi üzerindeki etkisini anlatan eksperimental bir fare çalışmasıdır. Farelere GNRH antagonistleri verilip ovulasyon geciktirildiğinde farelerin embriyonik ağırlığında azalma, rezorpsiyon alanlarında da belirgin bir artışa neden olduğu gözlenmiştir.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

3. makale Eman Riaad M. Hofny ile arkadaşları tarafından hazırlanmış ve Fertil Steril 2011’de basıma hazır olan bir çalışma olup, kronik hepatit c virüs enfeksiyonlu erkeklerde semen ve hormonal parametleri gösteren bir çalışmadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

4. makale Laura Benaglia ile arkadaşları tarafından hazırlanmış ve Human Reproduction Nisan 2011’de yayınlanmış bir çalışma olup, opere edilmemiş ve endometrioması bulunan overin hiperstimülasyona yanıtını göstermektedir. IVF düşünülen kadınlarda, tek endometrioma varlığının hiperstimülasyon yanıtını belirgin olarak etkilemediği anlatılmaktadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

Yaz tatiline başlayacağımız şu günlerde en az haftada 1 kere web sayfamızı ziyaret etmenizi öneririm. Özellikle klinik pratik yaklaşım tablolarını ve şimdiye kadar yapılan tüm kongre, seminer, kurs programlarının bütün konuşmaları mevcuttur. Zaman zaman gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Bol dinlenmeli ve güneşli bir Temmuz ayı dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu