E-Bülten

Aralık 2017 E-Bülteni

Prof. Dr. Bülent Gülekli

Değerli meslektaşlarım,

Yılın son ayına girdiğimiz bu günlerde oldukça yoğun bir çalışma temposunun içine girmiş bulunmaktayız. Aralık ayı içerisinde “Vaginal Histerektomi” konulu kurs düzenleyeceğiz. 24 Aralık 2017 tarihinde Ankara / T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları ve Doğum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda düzenlenecektir. Bu eğitsel toplantılarımızdan daha çok meslektaşımızın yararlanabilmesi için kurs kayıt ücreti alınmayacaktır. Önümüzdeki senenin de meslektaşlarımız için dolu dolu bir eğitim yılı olacağını şimdiden iletmek isterim.

Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği ve Klinik Embriyoloji Derneği tarafından düzenlenen “Histeroskopi ve Trofektoderm Biyopsisi” kursu 7 Ocak 2018 tarihinde İZMİR / Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı’nda Kadın Doğum Uzmanlarına ve Embiriyologlara yönelik gerçekleştireceğini buradan duyurmak isterim.

Sizlere vereceğim bir diğer haber de Üreme Tıbbı Cerrahi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Vakfımız ve Carl Zeiss Group ile birlikte düzenleyeceğimiz ‘’Jinekolojik Microcerrahi’ kurslarımızdır.

Daha önceden beri yapmakta olduğumuz bu kursların:

10. sunu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda 24-25 Mart 2018,

11. sini Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda 31 Mart – 01 Nisan 2018,

12. sini Ufuk Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda 07 – 08 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştireceğiz.

Kayıtları için dernek sekreterimiz ile iletişime geçerek kurs kaydınızı oluşturabilirsiniz.

(Belma Hökelek / utd.sekreter@gmail.com)

Bu ayki E-Bültenimizin makale çevirileri Ankara T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zekai Tahir Burak Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Serkan Kahyaoğlu moderatörlüğünde yapılmıştır, kendilerine verdikleri destek ve emekleri için çok teşekkür ederiz.

Birinci Makale Orijinal Başlığı: A prospective, randomized, controlled trial comparing two doses of oestrogen therapy after hysteroscopic adhesiolysis to prevent intrauterine adhesion recurrence

Histereskopik Adezyolizis sonrası İntrauterin yapışıklığın engellenmesi için verilen Östrojenin iki dozunun Prospektif ve Randomize kontrollü çalışmaların karşılaştırılması.

Çeviren: Dr. Burak ERSAK

İkinci Makale Orijinal Başlığı: Preconceptional antithyroid peroxidase antibodies, but not thyroid-stimulating hormone, are associated with decreased live birth rates in infertile women

İnfertil kadınlarda Tiroid Stimülan hormon Antikorları değil, Prekonsepsiyonel Antitiroid Peroksidaz Antikorları azalmış canlı doğum oranları ile ilişkilidir.

Çeviren: Dr. Duygu KARAER ÖZTÜRK

Üçüncü Makale Orijinal Başlığı: Effects of adenomyosis on in vitro fertilization treatment outcomes: A meta-analysis

İVF tedavi sonuçlarında Adenomyozis etkisi: Meta analiz

Çeviren: Melike GÜLER

Soğuk kış günlerine girdiğimiz bu günleri sağlıkla geçirmeniz dileklerimle, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Bülent GÜLEKLİ
Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu