E-Bülten

Kasım 2011 E-Bülteni

Değerli Meslektaşlarım,

Uzun bir hazırlık döneminden sonra 750’yi aşkın bir katılımla Üreme Tıbbı Derneğimizin 3. Kongresini de gerçekleştirdik. Gerek ulusal, gerekse uluslar arası konuşmacılar bilgilerini sizlerle paylaştılar. Aldığımız geri bildirimleri hepsi kongremizin çok başarılı bir şekilde geçtiğini göstermiştir. Özellikle kongre öncesi kurslar ve ESHRE’nin gerçekleştirdiği IVF kursu tam katılımla çok başarılı geçmiştir. Hepinize katılımlarınızdan dolayı Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu olarak çok teşekkür ederiz. Çantalarınızda bulduğunuz Üreme Endokrinolojisi Teknikleri ve Cerrahisi adlı kitabımızı çok büyük bir özveriyle hazırlandığını ve tüm güncel bilgileri içerdiğini tekrar yönetim kurulu olarak hatırlatmak isteriz. Bundan sonra da Üreme Tıbbı Derneği gerek pratik gerekse teorik olarak sizlerin Üreme Tıbbıyla güncel kalmanız için her türlü çalışmayı gösterecektir. Bu ay ki e-bültenimiz Prof. Dr. Murat Sönmezer ve değerli çalışma arkadaşları hazırladılar. Kendilerine teşekkürlerimi sunarım.

1. makale Human Reproduction Ekim 2011’de yayınlanmış ve Sesh Kamal Sunkara ile arkadaşları tarafından hazırlanmış bir çalışma olup, IVF tedavisinde yumurta sayısıyla canlı doğum arasındaki bağlantıyı anlatan 400.135 siklusun sonuçlarını göstermektedir.
Makale 1

2. makale de Human Reproduction Ekim 2011’de yayınlanmış ve A.P Ferraretti ile arkadaşları tarafından hazırlanmış bir çalışma olup, IVF’te ovaryan stimulasyona kötü ovaryan cevabın tanımını belirleyen Bologna kriterleri anlatılmaktadır.
Makale 2

3. makale yine Human Reproduction Ekim 2011’de yayınlanmış ve K. Tromp ile arkadaşları tarafından hazırlanmış bir çalışma olup, çocukluk çağı kanserlerinin tedavi edildiği erkek hastalarda FSH düzeyleriyle daha sonraki ART işlemleri arasındaki ilişki değerlendirilmiş ve artmış FSH’nın subfertilite infertilitede olduğunu göstermektedir.
Makale 3

4. makale geçtiğimiz günlerde Orlando’dan yapılan ASRM kongresinde ödül kazanmış bir çalışmadır. M Katz-Jaffe ve arkadaşları tarafından Colorado Üreme Merkezinde hazırlanmış olup, farelerde yapılmış bu çalışmada erkek farelerin yaşlarının arttıkça doğal konsepsiyonda, invitro blastokist gelişiminde, implantasyon potansiyelinde ve fetal viabilitede olumsuz bir etki gözlendiği rapor edilmiştir.
Makale 4

5. makale N. R. Treff ve arkadaşları tarafından yapılmış ve yine ödül kazanan bir çalışmadır. 3 veya 5. günde yapılan embriyo biyopsisininin embriyonun reprodüktif potansiyeline etkisini araştırmakta ve blastokist evresinde yapılan trofektoderm biyopsisinin güvenli olduğunu göstermektedir.
Makale 5

6. makale yine ASRM de ödül kazanan bir çalışma olup tek günde 3 embriyo seçimiyle sadece morfolojiye bakarak yapılan embriyo seçimini, spektroskopiyle yapılan kültür ortamında embriyoların metabolik faaliyetleri ve morfolojilerine bakılarak yapılan seçimin, IVF sonuçlarına ek bir katkı sağlamadığını gösteren çift kör randomize bir çalışmadır.
Makale 6

Ayrıca değerli üyemiz Prof. Dr. Semra Kahraman Orlando’da yapılan son ASRM kongresinde gerçekleştirilen PGD İnternational Society Board Meeting’de yapılan oylama sonucunda 2013–2015 yılları arasında başkanlık görevine seçilmiştir. Hem camiamız hem de ülkemiz adına kıvanç duyduğumuz bu başarılarından dolayı Sayın Prof. Dr. Semra Kahramanı tebrik eder ve bu güzel haberi sizlerle paylaşmak isterim.

Hepinizin yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla bayramınızı kutlar ve sağlıklar dilerim.

Prof. Dr. Recai PABUÇCU
Üreme Tıbbı Derneği Başkanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu