E-Bülten

Eylül 2014 E-Bülteni

Prof. Dr. Erol Tavmergen

Değerli Meslektaşlarım,
Yaz aylarının sonuna geldiğimiz şu günlerde artık hepimiz işlerimize dönerek sonbahar-kış çalışma düzenine geri dönmeye başladık. Önümüzdeki günlerde bizleri tekrar oldukça yoğun bir çalışma programı bekliyor. Bu arada ÜTD’nin aktiviteleri de 25-26 Ekim 2014’de Adana‘da gerçekleştirilecek Hands-on Mikrocerrahi Kursu ile devam edecek. Bu kursu yerel toplantılarımız takip edecek. Mikrocerrahi kurslarımıza katılım 15 kişi ile sınırlı olup tüm kursiyerlere teorik teknik bilgilerin verilmesini takiben, kursiyerlerimiz operasyon mikroskoplarını kullanarak önce lastik eldivenlerde daha sonra umblikal kordda ve en son olarak da ratlarda mikrocerrahi manipulasyonlarını bire bir gerçekleştireceklerdir.

Sizlere vereceğim bir yeni haber de Üreme Tıbbı Cerrahi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Vakfımızın Endoskopi eğitim programı çerçevesinde laparoskopik cerrahi eğitimi için temin etmiş olduğu 20 adet pelvi- trainer’dır. Bu cihazlar kursiyerlerimize ödünç olarak verilmek sureti ile evlerinde endoskopik manipulasyonları çalışmalarına olanak sağlanacaktır. Birer kamerası olan sistem monitöre bağlanarak görüntüler ayrıca kayıt edilecek ve bu kayıtlar üzerinden kursiyerler değerlendirilerek gereken ilave önerilerde bulunulacaktır. Bu programa katılmak isteyen meslektaşlarımız Derneğimiz sekreteri üzerinden irtibata geçebilirler.

Derneğimizin son 4 yıldır üzerinde çok çalıştığı bir konu da Sağlık Bakanlığı ve SGK ile ilgili, disiplinimizi ilgilendiren konulardaki yönetmelik ve uygulamalar ile ilgili hususların düzeltilmesine yönelik idi. Bu konularla ilgili iki yeni gelişme YÜT uygulamalarında resmi hastalarla ilgili sevindirici sonuç verdi. Bunlardan birincisi daha önceki evliliklerinde çocuğu olanların, yeni evliliklerinde de resmi olarak YÜT uygulamalarından yararlanabilecekleridir. İkincisi de resmi hastalar için 3. Uygulamanın da geri ödeme kapsamına alınmış olmasıdır. YÜT yönetmeliğinde önümüzdeki günlerde, beklediğimiz değişiklikler de kabul edilir ise sertifikalı meslektaşlarımızın özlük hakları ile münferit merkezlerin kazanılmış hakları bakımından düzeltmeler gerçekleşmiş olabilecektir. Ayrıca hastalarımızla ilgili olarak transfer edilen embriyo sayıları, fertilite koruma endikasyonlarının genişletilmesi ve Üreme Endokrinolojisi Yan Dalı ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmekteyiz.

Değerli Meslektaşlarım,

Bu ay e-bültenimizdeki bilimsel makaleleri ZTB Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. Özlem Evliyaoğlu moderatörlüğünde Dr. Hasan Onur, Dr. Ebru Ersoy ve Dr. Esra Yaşar hazırladılar. Kendilerine verdikleri destek ve emekleri için çok teşekkür ederim.

Birinci makalenin orjinal başlığı “A novel ‘‘delayed start’’ protocol with gonadotropin-releasing hormone antagonist improves outcomes in poor responders”,

İkinci makalenin orjinal başlığı “Parental age at delivery and a man’s semen quality” ,

Üçüncü makalemizin orjinal başlığı “Cumulative success rates following mild IVF in unselected infertile patients: a 3-year, single-centre cohort study”.

Hepinize keyifli bir sonbahar dilerim. En kısa zamanda tekrar haberleşmek üzere saygı ve sevgilerimi sunarım.

Prof. Dr. Erol TAVMERGEN
Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu