E-Bülten

Eylül 2013 E-Bülteni

Prof. Dr. Erol Tavmergen

Sevgili Meslektaşlarım,

Sizlerle Eylül ayı e-bültenimiz ile tekrar iletişime geçmekten dolayı çok mutluyum. 26-29 Eylül 2013 tarihleri arasında Cornelia Diamond Otel Belek-Antalya da gerçekleştireceğimiz 4. Üreme Tıbbı Kongresine 2 haftadan az bir süre kaldı. Kongrenin kayıtlı katılımcı sayısına baktığımızda bizleri çok sevindiren rakamlara ulaştığımızı görmekteyiz. Son hazırlıklarımız en ince detayına kadar devam etmekte ve sizlere layık bir bilimsel şölen yanı sıra kış aylarına yavaş yavaş girmekte olduğumuz şu anlarda Akdenizin rahat ve henüz sıcak atmosferinden de yararlanarak güzel bir sosyal programı da hayata geçirmek için çalışmaktayız. Bu seneki kongremizde, birçok kongrenin aksine, yönetim kurulu üyelerimiz kongre bilimsel programında konuşmacı olarak yer almayacaklar. Kendileri oturum başkanlıkları yaparak bilimsel katkılarını tartışmalar açarak ve yöneterek gerçekleştireceklerdir. Bu konseptin ülkemiz kongreleri için bir ilk olduğunu ve bundan sonraki kongreler için de bir örnek olacağını düşünüyorum. Kongre programının üreme tıbbı disiplininin tüm konularını kapsamasına ve konu ile ilgili yenilikleri içermesine azami gayreti gösterdik. Ayrıca kongre ana programı içerisinde mezuniyet sonrası kurs şeklinde devam edecek oturumlarda da meslektaşlarımızın üreme tıbbının ana konularını güncel perspektiften gözden geçirebilmelerine olanak sağlamak istedik. Şu ana kadar kongreye kayıt yaptıran meslektaşlarımızın yoğun ilgisi bizleri çok memnun etti. Kongremize katılmak isteyen arkadaşlarımızın önlerinde 2 haftadan az süreleri var. Bu sürede kongre kayıtlarını yaptırabileceklerini ve yılın bu son bilimsel şöleninde aramızda olmalarından çok mutlu olacağımızı vurgulamak isterim. Kongremize yurt dışından konularında çok iyi tanınan 28 bilim insanı yanı sıra ülkemizin önde gelen deneyimli ve genç bilim insanları konuşmacı ve oturum başkanı olarak katılacaktır. 43 oturumda 175 konuşma, 2 keynote lecture, 2 sanayi destekli sempozyum, uzmanına danış toplantıları yanı sıra, kongremize gönderilen 150’yi aşkın bildiriden 13 kişilik jürinin değerlendirmesi sonucu seçilen 5 bildiri de ana salonlarda sunulacak ve ilk 3 dereceye girenlere para ödülü yanı sıra ÜTD’nin ödülleri verilecektir. Kongre detaylarını web sayfamızda bulabilirsiniz. ( www.utd2013.org ) Bu bilimsel şölene katılımlarınızı konfirme etmeniz ve sponsor firmalarla temas kurarak resmi işlemleri biran önce yaptırmanızı bilhassa ve önemle hatırlatırım. Yılın üreme tıbbı disiplininde gerçekleştirilecek en önemli ve kapsamlı bilimsel şöleninde sizlerle birlikte olmaktan çok mutlu olacağımızı tekrar ifade etmek isterim.

Bu ayki e-bültenimizdeki makalelerin çevirisi Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD öğreti üyesi Prof. Dr. Mesut Öktem moderatörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Kendilerine bültenimize yaptıkları katkıdan dolayı çok teşekkür ederim.

Bültenimizin ilk makalesinin orijinal başlığı “Do Endometriomas Induce An Inflamatory Reaction In Nearby Follicles?”

Bültenimizin ikinci makalesinin orijinal başlığı “No effect of embryo culture media on birthweight and length of newborns ”

Bültenimizin üçüncü makalesinin orijinal başlığı “Impact of Caesarean section on subsequent fertility: a systematic review and meta-analysis”

Bültenimizin dördüncü makalesinin orijinal başlığı “A feasibility trial of screening women with idiopathic recurrent miscarriage for high uterine natural killer cell density and randomizing to prednisolone or placebo when pregnant “

Makalelerimizi keyifle okumanızı dilerim. 26-29 Eylül 2013 tarihleri arasında Cornelia Diamond Otel Belek-Antalya da gerçekleştireceğimiz 4. Üreme Tıbbı Kongresi’nde buluşmak üzere hepinize sağlıklı, mutlu ve başarılı günler diler saygı ve sevgilerimi sunarım.

Prof. Dr. Erol TAVMERGEN
Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu