E-Bülten

Aralık 2013 E-Bülteni

Prof. Dr. Erol Tavmergen

Sevgili Meslektaşlarım,
Yılın son bülteninde sizlerle tekrar birlikteyiz. 2013 yılının ilk e-bülteninde yeni bir yıla başladığımızdan önümüzde bizleri bekleyen gelişmelerden bahsediyorduk ki bu yıl da çok hızlı bir şekilde geçti bile. Bu yıl içerisinde Konya, Ankara, İzmir ve Adana’da ve gerçekleştirdiğimiz yerel toplantılardan sonra Haziran ayında 4 yönetim kurulu üyemizin katılımı ile endometriozis konusunda z-box yayınımız 100’e yakın katılımcının online bağlantısı ile gerçekleştirildi. 4.ÜTD Kongresini 26 – 29 Eylül 2013 Tarihleri arasında Cornelia Diamond Otel’inde Antalya’da 900’ü aşkın katılımcı iştiraki ile son yılların en yoğun yan dal kongresi olarak gerçekleştirdik. Sizlerden gelen olumlu geri bildirimler sonucunda, kongremizi başarılı bulduğunuzu büyük bir memnuniyetle saptamış bulunuyoruz. Sizlerden aldığımız güç ile Yönetim Kurulu üyelerimizle birlikte daha da iyi bilimsel organizasyonlar gerçekleştirmek üzere çalışmalarımıza devam etmekteyiz. 30 Kasım – 01 Aralık 2013 tarihleri arasında Ankara’da Prof. Dr. Recai Pabuçcu koordinatörlüğünde gerçekleştirdiğimiz 3. Mikrocerrahi Kursumuza da 40 meslektaşımız katıldı. Bu kursta mikro cerrahinin felsefesi, uygulamaları hakkındaki teorik bilgilendirmelerden sonra bir buçuk gün süre ile 20 adet operasyon mikroskobu kullanılarak önce eldiven, daha sonra umbilikal kordonda ve son olarak da ratlarda mikrocerrahi anastomoz eğitimi kursiyerlerimize hands-on olarak verildi. Mikrocerrahi konseptinin unutulduğu ve zaman zaman yardımcı üreme tekniklerinin olması gerektiğinden daha fazla ön plana çıkartılmış olduğu son 3 dekatta bu eğitimlerin jinekolojik cerrahi pratiğimizde, bizlere ayrı bir perspektif kazandırdığını vurgulamak isterim. Tüm bu kursların planlanması ve icrasında rol almış hocalarımıza ve Yönetim Kurulu üyelerimize tekrar çok teşekkür ederim.

Yeni yılın ilk aktivasyonunu 11-12 Ocak 2014 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ev sahipliğinde, birlikte düzenlediğimiz Operatif Histeroskopi ve Laparoskopi Workshop’u olacaktır. Bu çalıştayda teorik bilgilendirmeler yanı sıra trainer box’larda hands-on eğitim verilecektir. Ayrıca laparoskopik ve histeroskopik operasyonlar canlı yayında katılımcılara sunulacaktır. Workshop ile ilgili detaylara web sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 16.02.2014 tarihinde de İstanbul’da PCOS Workshop’u yapılacaktır. Detaylarını web sayfamızdan takip edebilirsiniz.
YÜT yönetmeliğinde geçen yıl yapılmış olan ve bilhassa Özel YÜT Merkezlerinin fiziki ve çalışma koşulları ile personel kadrolarını ilgilendiren değişikliklerle ilgili Üreme Tıbbı Derneği olarak, mahkemeye intikal etmiş olan itirazımız zannediyorum ki önümüzdeki aylarda lehimize sonlanacaktır. Bu konu ile ilgili olarak gerçekleşecek gelişmeleri de sizlere aktaracağız. Bunun dışında sektörümüzü ilgilendiren sorunları da önümüzdeki aylarda ilgili tüm Dernek ve meslektaşlarımızın ve mümkün ise Sağlık Bakanlığı yetkililerinin de katılacağı geniş bir platformda konuşmamızın uygun olacağını düşünmekteyiz.

Bu ayki e-bültenimizdeki makalelerin çevirisi Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD öğretim üyesi Doç. Dr. Candan İltemur Duvan moderatörlüğünde, Dr. Sevgi Yıldırım ve Dr. Ayşe Altındiş Bal tarafından gerçekleştirilmiştir. Kendilerine bültenimize yaptıkları katkıdan dolayı çok teşekkür ederim.

Bültenimizin ilk makalesinin orijinal başlığı “Dual trigger with combination of gonadotropin-releasing hormone agonist and human chorionic gonadotropin significantly improves the live-birth rate for normal responders in GnRH-antagonist cycles”,

Bültenimizin ikinci makalesinin orijinal başlığı “The effect of the biochemical marker soluble human leukocyte antigen G on pregnancy outcome in assisted reproductive technology-a multicenter study”,

Bültenimizin üçüncü makalesinin orijinal başlığı “Progesterone luteal support after ovulation induction and intrauterine insemination: a systematic review and meta-analysis” ‘dir.

Makalelerimizi keyifle okuyacağınızı ümit ederim.

Yaklaşan 2014 yılının başta ülkemiz olmak üzere, hepimize iyilik, mutluluk, huzurlu, sağlıklı ve başarılı olacağımız günler getirmesini kalben diler, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Prof. Dr. Erol TAVMERGEN
Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu