E-Bülten

Ağustos 2011 E-Bülteni

Değerli Meslektaşlarım,

Bu ay ki E-bültenle tekrar sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duymaktayım. Sizlere geçen ay ki E-bültenimizde belirttiğimiz gibi 05–08 Ekim 2011 tarihleri arasında Antalya / Belek Cornelia Diamond Resort’da düzenleyeceğimiz 3. kongremizin bilimsel programını gönderdik. 1–2 hafta içinde de kitapçıklar elinize ulaşmış olacaktır. Bu arada Üreme Tıbbı Derneği’nin hazırlamış olduğu kitap da son hazırlık aşamasında olup, kongrede sizlerin eline ulaşmış olacaktır. Bu ay ki E-bültenimizi Zekai Tahir Burak Eğitim Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. Cavidan Gülerman ve Op. Dr. Necmiye Döver hazırladı. Her iki meslektaşıma değerli çalışmalarından dolayı Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu adına çok teşekkür ediyorum.

1. makale Turgut Var, Sertaç Batıoğlu, Esra Var ile İnci Kayaoğlu tarafından hazırlanmış ve Fertil Steril Haziran 2011’de basılmış bir çalışma olup, bilateral endometrioma tedavisinde laparoskopik ovaryan kistektomi ile koagülasyon yöntemlerinin ovaryan rezerv üzerine etkilerinin antral follikül sayısı ve ovaryan volüm ölçümü değerlendirilerek karşılaştırılmasını içeren prospektif randomize bir çalışma olup, hem AFS hem de ovaryan volümde azalma tespit edilmesine rağmen bu sonucun IVF sonuçlarını etkilemediği açıklanmaktadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

2. makale Sẻverine Trabado ile arkadaşları tarafından hazırlanmış ve Fertil Steril Haziran 2011’de yayınlanmıştır. Bu çalışmada konjenital hipogonodotropik hipogonadizmli erkeklerde estradiol düzeyleri ve farklı hormonal tedavi modalitelerinin etkileri anlatılmaktadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

3. makale Ashraf I. Elmashad tarafından hazırlanmış ve Fertil Steril Haziran 2011’de basılmış bir çalışma olup, anovulatuar PCOS’lu grupta laparoskopik ovarian drilling işleminin anti müllerian hormon düzeyleri ve 3 boyutlu power doppler ölçüm sonuçları ile belirlenen ovaryan stromal kan akım seviyeleri üzerine etkileri anlatılmaktadır. PCOS grupta laparoskopik grup öncesi AMH, T, LH ve LH/FSH oranlarının anlamlı derecede yüksek bulunduğu ve dopplerde de kan akımlarının yüksek olduğu bu çalışma sonucunda gözlenmiştir.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

4. makale Alfa Derneği tarafından hazırlanan ve Human Reproduction Nisan 2011’de yayınlanan bir çalışma olup, embriyo değerlendirmesinde İstanbul Konsesusu toplantısının sonuçlarını bildirmektedir. Özellikle hem embriyologlar hem de klinisyenler için bütün embriyoloji değerlendirme kriterlerinin gözden geçirildiği çok faydalı bir çalışma özetidir.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

5. makale Alessandro Dal Lago ile arkadaşları tarafından hazırlanmış ve Human Reproduction Mart 2011’de basılmış bir çalışma olup, açıklanamayan tekrarlayan gebelik kayıplarında, erken gebelik maternal tiroid bozukluğunun prediksiyonu anlatılmıştır. Biz klinisyenlere rehber olabilecek, tiroid fonksiyonlarına ait bulgusu olmayan, otoimmün ve düşük-normal referans aralığında TSH değeri olan sağlıklı şeklinde ifade edilen kadınların, tekrarlayan abort açısından riskli olduğunu gösteren ilginç bir çalışmadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

6. makale Tarek A. Gelbay ile arkadaşları tarafından hazırlanmış ve RBM Online Haziran 2011’de yayınlanmış bir çalışma olup, reprodüktif çağdaki kadınlarda izlenen endometrioma vakalarının değerlendirme yöntemleri anlatılmaktadır. Bu çalışmada IVF öncesi endometriomanın laparoskopik eksizyonunun, konservatif tedaviye üstünlüğünün gösterilemediği belirtilmektedir.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

Hepinize tatil döneminde olduğumuz şu günlerde, sağlıklı bir Ağustos ayı dilerim.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Recai Pabuçcu
Üreme Tıbbı Derneği Başkanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu