E-Bülten

Şubat 2012 E-Bülteni

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Değerli Meslektaşlarım,

2012’nin ilk ayını da geride bıraktığımız bu günlerde sizlere Şubat E-Bültenini sunmaktan mutluluk duymaktayım. Geçen ay ki E-Bültenimizde de belirttiğimiz gibi tüm Üniversite Hastanelerimizin Tıp Fakültelerinin ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlıklarına ve Eğitim Araştırma Hastanelerinin Kadın Doğum Klinik şefliklerine kütüphanelerinde kullanılmak üzere hepsine Üreme Endokrinolojisi Teknikleri ve Cerrahisi isimli kitabımızdan birer adet gönderdik.

Üreme Tıbbı Derneği ( ÜTD ), Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği ( TSRM ), Özel Tüp Bebek Merkezleri Derneği ve Klinik Embriyoloji Derneği Başkanlarıyla kendi Yönetim Kurulumuzdan aldığımız onay ile camiamızın bilimsel ve sektörel bazı sorunlarının çözümü için ortak bir platform düzenleyerek, önce Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Sayın Op. Dr. Leyla Mollamahmutoğlu, Sayın Prof. Dr. Uğur Dilmen ve Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Sayın Doç. Dr. Ümit Göktolga ile bir toplantı düzenleyip problemlerimizi tartıştık. Özellikle Reproduktif Endokrinoloji ve İnfertilite yan dal eğitimi, Tüp Bebek Merkezlerinin yakın gelecekte düşeceği zorluklar, IVF Sertifikası olup da Tüp Bebek Merkezinde çalışma zorluğu çeken arkadaşlarımızın legal yapıya kavuşturulması ve Tüp Bebek Merkezlerinde çalışan hekimlerin dışarıda ameliyat yapması gibi birçok konunun yeniden değerlendirilmesi için AÇSAP bünyesindeki Bilim Komisyonunun gündemine alınmak üzere problemlerimiz bildirildi. Ayrıca, Sağlık Bakanlığına bu dört derneğin oluşturacağı bir etik komitenin, Sağlık Bakanlığıyla ortak çalışarak haklı olup da haksız duruma düştüğümüz konuların etik komitede değerlendirilmesi teklifi yapıldı. Sizlere gelişmeleri tekrar bildireceğiz.

29 Ocak 2012 tarihinde Hilton Garden Inn’de Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ile ortak olarak bir PCOS sempozyumu düzenledik. 80 kişilik bir katılımla gerçekleşen bu toplantı interaktif ve üst düzeyde bilimsel tartışmalarla dolu olarak geçti. Katılımcılardan aldığımız olumlu geri bildirimler bizleri çok mutlu etmiştir. Üreme Tıbbı Derneği olarak bu sempozyuma katkılarından dolayı Sayın Prof. Dr. Mehmet Çolakoğlu, Sayın Prof. Dr. Hüseyin Görkemli ve Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Doğum Anabilim Dalı görevlilerine çok teşekkür ediyoruz. Toplantı sunularına bu hafta sonunda www.utd.org.tr web adresimizden ulaşabilirseniz.

Bu ay ki E-Bültenimizi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Doç. Dr. Ümit Göktolga, Doç. Dr. Özlem Özdeğirmenci ve Jin. Op. Dr. Ömer Lütfi Tapısız hazırladılar. Başta Sayın Göktolga olmak üzere Sayın Özdeğirmenci ve Sayın Tapısız’a Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu adına teşekkürlerimizi sunarım.

1. Makale Human Reproduction Aralık 2011’de yayınlanmış ve A. Nyboe Andersen ile arkadaşları tarafından hazırlanmış olup, oral kontraseptif kullanılan ve kullanılmayan Rfsh/GnRH antagonist protokolleri sonrası IVF/ICSI klinik sonuçları ve over cevabının prediktif faktörleri tartışılmış ve AMH’nın tek başına sikluslar arası değişiklik veya oral kontraseptif tedavisinden etkilenmeyen bir prediktif değere sahip olduğu anlatılmaktadır.

2. Makale RBM Online Ekim 2011’de yayınlanmış ve Vivien Rittenberrg ile arkadaşları tarafından hazırlanmıştır. Bu makale vücut kitle indeksinin IVF tedavi sonuçlarına etkisi anlatılmış olup aşırı kilolu ve obezlerde düşük canlı doğum oranı ve kötü gebelik sonuçlarını bildiren sistematik derleme ve bir meta-analizdir.

3. Makale Human Reproduction Aralık 2011’de yayınlanmış ve Dimitrios Panidis ile arkadaşları tarafından hazırlanıştır. Farklı fenotiplerdeki polikistik over sendromunun insülin rezistansı ve endokrin karakteristiklerini anlatan prospektif bir çalışma olup, fenotip1’in fenotip2’ye göre daha fazla İnsülin Rezistansıyla ( IR ) ilişkili olup, fenotip1’de fenotip2’ye göre hiperandrojenizmin daha fazla kendini gösterdiğini, obeziteyle birlikte fenotip2 ve fenotip4’ün İnsülin Rezistansıyla ( IR ) karakterize olduğunu ancak, fenotip3’ün İnsülin Rezistansıyla ( IR ) ilişkili olmadığını göstermektedir.

4. Makale Fertil Steril Aralık 2011’de yayınlanmış ve Kathiresan Anupama S. Q. ile arkadaşları tarafından hazırlanmış olup, beta-insan koryonic gonadotropinin prognostik değerinin in vitro fertilizasyon sırasındaki embriyo transfer günüyle ilişkili olarak gebelik sonuçlarının prediksiyonu anlatılmaktadır.

5. Makale Fertil Steril Ocak 2012’de yayınlanmış Conrado Avendano ile arkadaşları tarafından hazırlanmış olup, dizüstü bilgisayarlarda wi-fi üzerinden internet kullanımı erkeklerde sperm motilitesini azalttığı ve sperm DNA fragmantasyonunu artırdığı anlatılmaktadır.

Sağlığınızı olumsuz etkilemeyecek bir Şubat ayı dilerim.
Saygılarımla,

Prof. Dr. Recai Pabuçcu
Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu