E-Bülten

Şubat 2011 E-Bülteni

Sayın Meslektaşım,

Bu ayki E-bültenimizin koordinatörlüğünü Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu ve arkadaşları yaptılar. Kendilerine değerli katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

1- A.L. Gemmill ve arkadaşları tarafından hazırlanıp Fertil Steril Ekim 2010’da yayınlanan bu makalede, Endometriozisli kadınlarda kanser, infeksiyon ve diğer endokrin hastalıklardan bahsedilmektedir.
Makale 1

2- Dong-Yun Lee ve arkadaşları tarafından hazırlanıp Human Reproduction Aralık 2010’da yayınlanmış olan bu makalede, gonadotrophin releasing hormon agonistleri ile tedaviden sonra post operatif siklik oral kontraseptifler endometrioma nükslerini engellediği gösterilmektedir.
Makale 2

3- Mervi Haapsamo ve arkadaşları tarafından hazırlanıp Human Reproduction Aralık 2010’da yayınlanan bu makale, IVF ve ICSI hastalarındaki düşük doz aspirin tedavisi gebeliğin hipertansif komplikasyonlarını araştıran randomize plasebo kontrollü, çift kör bir çalışmadır.
Makale 3

4- Barbara Luke ve arkadaşları tarafından hazırlanıp Human Reproduction Ocak 2011’de yayınlanan bu makalede kadında obezitenin ART’yi gebelik ve canlı doğum oranlarını olumsuz yönde etkilediği anlatılmaktadır.
Makale 4

5- Lena Dain ve arkadaşları tarafından hazırlanmış ve Fertil Steril Ocak 2011’de basılmış olup, ileri erkek yaşının yardımcı üreme tekniklerine etkisinin araştırıldığı bir çalışmadır.
Makale 5

6- F. Belva ve arkadaşları tarafından hazırlanmış ve Human Reproduction Ocak 2011’de basılmış olup, ergenlik dönemindeki ICSI erkek çocukların tükürük testosteron seviyelerinin doğal yolla dünyaya gelen yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık gözlenmediğini gösteren ilginç bir çalışmadır.
Makale 6

Hepinizin bildiği gibi büyük kongremize sekiz ( 8 ) ay kaldı. Hazırlıklarımızı cok yoğun tempo içinde devam ettiriyoruz. Çok beğeni alan Mikrocerrahi kurslarımızın tekrarını Haziran 2011 sonunda İstanbul’da, Ekim 2011 sonunda da İzmir’de yapmayı planlıyoruz. İstekli arkadaşlarımızın sayıları çok kısıtlı olan bu kurslarımıza önceden kayıt yaptırmasını rica ederim. Ayrıca yurdumuzun çeşitli bölgelerinde temsilcilik açma kararı almış bulunuyoruz. Böylece sizlerle daha çok birliktelik imkânı doğacağına inanıyorum. Üreme Tıbbı Derneğinin bir faaliyeti olarak Mart 2011 sonunda, jinekologlara çok faydalı olacak Hirşutizm, Hiperandrojenizm ve PCO sempozyumunu Ankara’da yapmayı planlıyoruz. Bu sempozyumun koordinatörlüğünü Sayın Prof. Dr. Fahrettin Keleştimur ve Sayın Prof. Dr. Yılmaz Şahin yapacaktır. Detaylı bilgileri bu hafta sonuna kadar sizlere tekrar bildireceğim. Özellikle Hirşutizm konusuna ilgili meslektaşlarımızın bu interaktif sempozyumu çok yararlı göreceğini umuyorum. Hepinize sağlık ve esenlikler dilerim.

Üreme Tıbbı Derneği Yön. Kur. Adına
Başkan, Prof. Dr. Recai PABUÇCU

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu