E-Bülten

Ocak 2014 E-Bülteni

Prof. Dr. Erol Tavmergen

Sevgili Meslektaşlarım,
Yılın ilk e-bülteni ile sizlere ulaşmaktan çok mutluyum. 2014 yılının başta ülkemiz ve siz meslektaşlarıma iyi günler getirmesini dilerim. 2014 yılının sağlık çalışanlarına bazı yenilikler getireceği anlaşılmaktadır. Hastalarımız için de olumlu olacağını düşünmediğimiz gelişmelerin sağlık sektörü çalışanları kadar bundan istifade eden hastalarımız için de daha iyi hale getirilebilmesine yönelik yasal düzenlemelerin yapılabilmesi amacı yoğun çabalarımız devam etmektedir. Diğer yandan Yardımcı Üreme Merkezlerinin fiziki koşullarını, çalışanlarının özlük haklarını ilgilendiren kısıtlamaların kaldırılmasına dair 2 yıla yakın zamandır devam eden hukuk mücadelemiz de zannediyorum ki yakın zamanda lehimize sonuçlanarak, Mart 2014’de yürürlüğe girecek ÜYTEM yönetmeliğindeki olumsuz maddelerin yürütmesi durdurulacaktır.

Yeni yılın ilk aktivasyonu 11-12 Ocak 2014 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ev sahipliğinde, düzenlediğimiz Operatif Histeroskopi ve Laparoskopi Workshop’unu 175 aktif katılımcı ile gerçekleştirdik. Çalıştayın ikinci gününde trainer box’larda hands-on laparoskopi ve histeroskopi eğitim verildi. Ayrıca laparoskopik ve histeroskopik operasyonlar canlı yayında katılımcılara sunuldu. Workshop’un gerçekleşmesinde aktif rol alan tüm konuşmacılara, ESHRE endoskopi subgrubunun sorumlusu Prof. Dr. Grigoris Grimbizis’in kursumuza getirilmesini sağlayan Prof. Dr. Timur Gürgan’a, histeroskopik girişimleri gerçekleştiren Prof. Dr. Recai Pabuçcu’ya, çalıştayın gerçekleştirilmesinde aktif rol alan Prof. Dr. Murat Sönmezer’e ve Prof. Dr. Cem Atabekoğlu ile Ankara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Batuhan Özmen ile uzman hekim arkadaşlara ve ÜTD yönetim kurulu üyelerine tekrar çok teşekkür ederim.

16.02.2014 tarihinde Pazar günü, Double Tree by Hilton-Moda/İstanbul ‘da Üreme Sağlığı Platformu olarak gerçekleştireceğimiz Sektörel Sorunlar Toplantımıza konu ile ilgili tüm meslekdaşlarımızı davet etmek isterim. Toplantı, Üreme Tıbbı Derneği, Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği, Klinik Embriyoloji Derneği, Özel Tüp Bebek Merkezleri Derneği’nin Katılımları ile birlikte düzenlenmiş olup, sorunlarımız ve çözüm önerilerinin belirleneceği bir konsensus toplantısı niteliğinde olacaktır. Bu nedenle konu ile ilgili tüm meslekdaşlarımızı aramızda görmek ve fikirlerinden yararlanmak isteriz.

23.02.2014 tarihinde Derneğimizin İstanbul’da Florance Nightingale-Çağlayan Adalet Sarayı karşısındaki hastane binasındaki toplantı salonunda PCOS Kursu yapılacaktır.

02.03.2014 tarihinde Derneğimizin Adana’da düzenleyeceği Endometriosis Workshop’u gerçekleştirilecektir.

16.03.2014 tarihinde Ankara Ufuk Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında Vaginal Histerektomi Kursu planlanmıştır.

23.03.2014 tarihinde Afyon’da İnfertilite ve PCOS Kursu gerçekleştirilecektir.
Aktivitelerimizin detaylarını web sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bu ayki e-bültenimizdeki makalelerin çevirisi Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Uzm. Dr. Aslı Yarcı Gürsoy, Uzm. Dr. Mine Kiseli ve Dr. Banu Yılmaz tarafından gerçekleştirilmiştir. Kendilerine bültenimize yaptıkları katkıdan dolayı çok teşekkür ederim.

Bültenimizin ilk makalesinin orijinal başlığı “Cabergoline for the prevention of ovarian hyperstimulation syndrome: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials”,

Bültenimizin ikinci makalesinin orijinal başlığı “Progesterone level at oocyte retrieval predicts in vitro fertilization success in a short-antagonist protocol: a prospective cohort study”,

Bültenimizin üçüncü makalesinin orijinal başlığı “Uterus sparing operative treatment for adenomyosis ” ‘dir.

Makalelerimizi keyifle okuyacağınız dileği ile sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler diler saygı ve sevgilerimi sunarım.

Prof. Dr. Erol TAVMERGEN
Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu