E-Bülten

Ocak 2012 E-Bülteni

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Değerli Meslektaşlarım;

2011 yılının sonuna geldik, çok yoğun, çok stresli bir yıl geçirdik. Katılımcısı beklentimizin altında ancak bilimselliği tartışılamayan, oldukça güzel bir kongreyi birlikte gerçekleştirdik. Aldığımız olumlu geri bildirimler bizi çok mutlu etti. Biz de tüm eforlarımızın olumlu sonuçlanmasıyla sizlerin daima yanımızda oluşunuzun mutluluğunu yaşıyoruz. Yönetim Kurulumuz Mayıs 2012 de yapılacak genel kurulla görevini bir sonraki yönetime devredecek, bizden sonra gelecek yönetimin meşaleyi daha ileriye taşıyacağına tüm içtenliğimle inanıyorum. Üreme Endokrinolojisi Teknikleri ve Cerrahisi isimli kitabımız büyük beğeni kazandı. Tıp fakültelerine 63 adet, ve Eğitim Araştırma Hastanelerine 52 adet kitap gönderimi yapıldı.

Özenle hazırladığımız yeni web sayfamızı hem çok beğeneceğinizi hem de çok faydalanacağınızı umuyorum. Özellikle Kullanım kılavuzları ve 2011 kongresinin sunumları da yeni web sayfamıza eklenmiştir.

Ocak 2012 E-bültenimizi bu vesile ile yayınlıyorum. Bu ay ki E-bültenimizin editörlüğünü İstanbul Kadıköy Acıbadem Hastanesi’nden Doç. Dr. Belgin Selam üstlendi. Kendisine şahsım ve tüm Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.

1. Makale Human Reproduction Kasım 2011’de yayınlanmış ve Justine Shuhui Loh ile arkadaşları tarafından hazırlanmış bir çalışma olup, “Anti-Müllerian Hormon ( AMH ) overin yaşlanmasını öngörmek için kristal bir küre midir?” sorusunu cevaplamaktadır. Sonuç olarak günümüzde AMH over rezervi yönünden en hassas yöntem olarak değerlendirilse de, fertilite değerlendirilmesinde kristal bir küre olmadığı ve klinik kullanımında sınırlamaları olduğu, değerliliği ile de daha fazla sayıda çalışmaya gereksinim olduğu belirtilmektedir.

2. Makale RBM Online Temmuz 2011’de yayınlanmış ve Charles M March tarafından hazırlanmış bir çalışma olup, Asherman Sendromunun sebepleri, tanısı ve tedavi şekilleri belirtilmektedir.

3. Makale Human Reproduction Mart – Misan 2011’da yayınlanmış ve Hakan Çakmak ile Hugh S. Taylor tarafından hazırlanmış bir makale olup, “İmplantasyon başarısızlığı: Molekül düzeyinde mekanizma ve klinik tedavi” anlatılmaktadır.

4. Makale Fertil Steril Haziran 2011’de yayınlanmış ve Shvetha M. Zarek ve arkadaşları tarafından hazırlanmış bir çalışma olup, “In Vitro Fertilizasyon ( IVF ) için Mild ( Hafif ) / Minimal ( Çok Hafif ) Stimülasyonu: Yeniden değerlendirilmesi gereken eski bir iddia” konu edinilmiştir. Mild stimülasyon, minimal stimülasyon, düşük ve yüksek over cevaplı hastalarda minimal stimülasyon tedavi şekilleri ve sonuçları anlatılmıştır.

5. Makale Fertil Steril Ocak 2012’de yayınlanmış ve Barth C. J. M. Fauser ve arkadaşları tarafından hazırlanmış bir çalışma olup, Amsterdam ESHRE / ASRM sponsorluğunda 3. PCOS çalışma grubu tarafından detaylı bir şekilde değerlendirilip, polikistik over sendromunda ( PCOS ) kadınların sağlık durumu üzerine görüş birliğine varıldığı gözlenmiştir.

6. Makale Human Reproduction Update Kasım 2011’de yayınlanmış ve D. Kayrou ile arkadaşları tarafından hazırlanmış derleme ve meta – analiz olup ICSI – IVF sikluslarında luteal faz desteği için GnRH agonist eklenmesi ile artmış canlı doğum oranlarını göstermektedir.

7. Makale Fertil Steril Kasım 2011’de yayınlanmış ve Isaac – Jacques Kadoch ve arkadaşları tarafından hazırlanmış olup. IVF sikluslarda düşük over cevaplı genç hastalarda modifiye doğal siklusun önerilmesini savunan bir çalışmadır.

Yeni yılın hepinize sağlık, mutluluk ve bol başarı getirmesini dilerim.

Prof. Dr. Recai Pabuçcu
Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu