E-Bülten

Nisan 2011 E-Bülteni

Değerli Meslektaşım,

Bu ay ki E-bültenimizle sizlerle tekrar birlikte olmaktan mutluluk duymaktayım. .Kongre hazırlıklarımızın çok yoğun bir şekilde ilerlediği bu günlerde 120’yi geçkin oturum, 30 yabancı ve 120 yerli konuşmacıyla sizlerin karşısında olacağız. Meslektaşlarımızdan gelen geri bildirimlerden en fazla katılım isteğinin kongremize yoğunlaşmasından ötürü ÜTD Yönetim Kurulu olarak çok mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. 2–3 hafta içerisinde üreme tıbbını ilgilendiren 60’a yakın konunun sizlere web sitemizde bir kılavuz halinde verileceğini belirtmek isterim. Bunun yanında Yönetim Kurulumuz tarafından alınan karar doğrultusunda hazırlıklarını Sayın Prof. Dr. Bülent Gülekli’nin sürdürdüğü Üreme Endokrinolojisi Teknikleri ve Cerrahisi isimli kitabımızı kongreye yetiştireceğimizi de müjdelemek isterim.

Bu ay ki E-bültenimizin koordinatörlüğünü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nden Doç. Dr. Özgür Dündar yaptı. Değerli üyemiz Doç Dr. Özgür Dündar’a ve kendine bu çalışmada yardımcı olan Dr. Tolga Çiftpınar ve Dr. Metin Demir’e Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu olarak teşekkürlerimizi sunarız.

Bu ay ki 1. makale Fertil Steril Şubat 2011’de Albert Hsu ve arkadaşları tarafından hazırlanmış olup Klinik pratikte antral folikül sayımının klinik uygunluk analizini anlatan bir çalışmadır. Bu çalışma Antral folikül sayımının Gonadotropinlere ovaryan cevabın en hassas göstergesi olduğunu anlatmaktadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

2. makale Fertil Steril Şubat 2011’de Benny Almog ve arkadaşları tarafından, ayrıca McGill Universitesi referans kılavuz olarak hazırlanmış bir çalışma olup Antral folikül sayımı için yaşla ilgili normogramı vermektedir.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

3. makale Fertil Steril Şubat 2011’de David B. Seifer ve arkadaşları tarafından hazırlanmış bir çalışma olup Amerika Birleşik Devletleri’nde fertilte merkezlerine başvuran 17120 kadının yaşa özgü serum anti müllerian hormon değerlerinin referans değerleri ile klinik sonuçların analizini sunmaktadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

4. makale Human Reproduction Ocak 2011’de Leif Bungum ve arkadaşları tarafından hazırlanmış bir çalışma olup düzenli menstrüasyonu olan kadınlarda anti müllerian hormon konstrasyonlarının günlük değişiminin yaş, gonadotropin ve seks steroid seviyeleri ile ilişkisini anlatmaktadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

5. makale Human Reproduction Ocak 2011’de Cavit Kart ve arkadaşları tarafından hazırlanmış olup Ovaryan torsiyonda plazma D-Dimer seviyesinin akut artışını gösteren deneysel bir çalışmadır. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastalıkları ve Histoloji Embriyoloji Anabilim Dalı ekibine bu çalışmaya katkılarından dolayı tebriklerimi sunarım.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

Bu ay ki son makale Human Reproduction Aralık 2010’da V.K Genro ve arkadaşları tarafından hazırlanmış olup Normal sikluslu kadınlarda kontrollü ovaryan hiperstimülasyona serum anti müllerian hormon ( AMH ) seviyelerinin FORT ( Foliküler Output RaTE ) ile negatif ilişkisini anlatan ilginç bir çalışmadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

Kışı bitirdiğimiz şu günlerde hepinize bol güneşli ve sağlıklı günler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu