E-Bülten

Mayıs 2011 E-Bülteni

Değerli Meslektaşlarım,

Bu ay ki E-bültende sizlerle tekrar birlikte olmanın mutluluğu içindeyim. Yoğun kongrelerin ve iş yükünün arttığı bugünlerde bizler de Üreme Tıbbı Derneği olarak kongre hazırlıkları yanında çok kısa bir zaman içinde sizlere Üreme Tıbbını ilgilendiren algoritmaları web sayfamızda verebileceğiz. Bu ay ki E – bültenimizin koordinatörü ve çalışmacısı Prof. Dr. Tansu Küçük’tür. Kendisine hazırlamış olduğu 4 adet güncel yayın için dernek olarak çok teşekkür ediyoruz.

1. makale Mohamad E. Ghanem ile arkadaşları tarafından hazırlanmış ve Human Reproduction Aralık 2010’da basılmış olup, IUI erkek faktörü olmayan infertilitede follikül rüptüründen sonra yapıldığında daha yüksek gebelik oranı sağladığını; erkek faktöründe çift IUI istatistiksel olarak belirgin olmasa da daha yüksek gebelik oranı sağladığını açıklamaktadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

2. makale J. Alejandro Rauh-Hain ile arkadaşları tarafından hazırlanmış ve Fertil Steril Mart 2011’de basılmış olup, atipik lezyonlarda endometriozis tanısını kolaylaştırmak ve yetersiz cerrahiye bağlı nüksleri azaltmak için indigo karmin verilerek tanı kolaylaştırılabildiğini anlatmaktadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

3. makale Kurt Barnhart ile arkadaşları tarafından hazırlanmış ve Feril Steril Mart 2011’de basılmış olup, yeri bilinmeyen çok erken gebeliklerde terminoloji, tanı ve tedavi birliği sağlamaya yönelik bir derlemedir.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

4. makale C. Wyns ile arkadaşları tarafından hazırlanmış ve Human Reproduction Ocak 2011’de basılmış olup, prepubertal erkek çocuklarında kemoterapi öncesi fertilite korumanın mümkün olduğunu gösteren bir çalışmadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

Hepinize bol güneşli ve enerjili bir Mayıs ayı dilerim.

Prof. Dr. Recai Pabuçcu
Üreme Tıbbı Derneği Başkanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu