E-Bülten

Mart 2012 E-Bülteni

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Değerli Meslektaşlarım,

Mart 2012 E-bültenimizle sizlerle tekrar birlikte olmaktan mutluluk duymaktayım. 20 Mayıs 2012 Pazar günü yapacağımız genel kurul toplantımızdan sonra seçilecek yeni yönetimle çok daha başarılı bir dönem geçireceğimize inancım tamdır. Lütfen 20 Mayıs’ı takviminize not ediniz, yerini ve zamanını gelecek bültenimizde sizlere bildireceğim.

TSRM, Klinik Embriyoloji Derneği ve Özel Tüp Bebek Merkezleri dernekleriyle beraber Sağlık Bakanlığına yaptığımız bizlerin sorunların içeren müracaatımızın Sağlık Bakanlığındaki yeni organizasyon nedeniyle bu ay değerlendirmeye alınacağını öğrendik. Kendilerinin de çok soğuk bakmadığı problemlerimizle ilgili önümüzdeki günlerde sizlere iyi haberler vereceğimizi umuyoruz.

Bu ay ki e-bültenimizi değerli üyemiz İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden İnfertilite, Adolesan Jinekolojisi, Menopoz klinikleri ve Kadın Hastalıkları Doğum Kliniği Eğitim Sorumlusu Op. Dr. Ali İsmet Tekirdağ koordine etti. Kendisine başasistanları Dr. Gonca Yetkin Yıldırım ve Dr. Lale Vuslat Bakır yardımcı oldular. Ben de öncelikle Sayın Dr. Ali İsmet Tekirdağ’a ve değerli başasistanlarına şahsım ve Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu adına teşekkür ediyorum. Bu ay ki e-bültenimizin tüm makaleleri Fertil Steril Ocak 2012’den seçilmiştir.

1. Makale Fertil Steril Ocak 2012’de yayınlanmış ve Karin Rova ile arkadaşları tarafından hazırlanmış olup, İn Vitro fertilizasyon ile ilişkili venöz tromboemboli: Başarılı sikluslarda risk artışını ve insidansı belirlemeye yönelik yaklaşım anlatılmaktadır. OHSS ile komplike gebeliklerde ittrimester venöz trombo emboli riskinin gebeliğin 13. haftasına kadar tromboflaksi verilmesi vurgulanmaktadır.

2. Makale Fertil Steril Ocak 2012’de yayınlanmış ve Valerie I. Shavell ile arkadaşları tarafından hazırlanmış olup, ultrasonografik olarak tanımlanmış büyük uterin myomlara bağlı olumsuz obstetrik sonuçları anlatan retrospektif kohort bir çalışmadır. Myomların pek çok olumsuz obstetrik sonuçları meydana getirdiği, PPROM, erken gebelik haftasında doğum, doğumda artmış kan kaybı ve postpartum kan transfüzyonu ihtiyacı olduğu ve büyük myomlarla özellikle ilişki olduğu vurgulanmaktadır.

3. Makale Fertil Steril Ocak 2012’de yayınlanmış ve Shevach Friedler ile arkadaşları tarafından hazırlanmış olup, malign hastalığı olan kadınlarda fertilitenin korunmasını anlatan bir derleme ve meta-analizdir. Güncel bilgilere göre Kemoterapi öncesi KOH yapılan maligniteli hastalarda toplam oosit sayısının ve kalitesinin azalmış olduğu gösterilse de konuyla ilgili yeterli bilgi yoktur, bu konuda yapılacak multisentrik çalışmalarla malignitelerin türüne özgün hastalardan elde edilmesi gereken oosit sayısı ve kalitesini belirlemenin mümkün olabileceği anlatılmaktadır.

4. Makale Fertil Steril Ocak 2012’de yayınlanmış ve Mitchell P. Rosen ile arkadaşları tarafından hazırlanmış olup, yumurtalık rezerv belirteçlerinin yaşla olan ilişkisinin tanımlanması anlatılmaktadır. Çalışmanın sonucunda sadece AFC ( Antral Folikül sayısı ve AMH ( Anti Müllerian Hormon ) histolojik olarak gözlenen oosit kayıp modeline uymaktadır. Her ikisi de ovaryan rezervi belirlemede kullanılabilen non invaziv yöntemler olduğu anlatılmaktadır.

5. Makale Fertil Steril Ocak 2012’de yayınlanmış ve Anuja Dokras ile arkadaşları tarafından hazırlanmış olup, polikistik over sendromu olan kadınlarda artmış anksiyete semptomları oranını gösteren sistematik derleme ve meta-analizdir. Bu derlemede tüm PCOS’lu kadınların anksiyete açısından taranması ve gerekli görülenlerin tedavi edilmesi belirtilmektedir.

Bart C. J. M. Fauser ile arkadaşları tarafından hazırlanan ve Fertil Steril Ocak 2012’de basılan 6. Makale , polikistik over sendromunun kadın sağlığına etkilerini vurgulayan konsensus sonuçlarını açıklamaktadır.

Hepinize sağlıklı ve mutlu bir Mart ayı dilerim.

Prof. Dr. Recai Pabuçcu
Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu