E-Bülten

Mart 2011 E-Bülteni

Değerli Meslektaşlarım,

Kış sezonunu bitirmekte olduğumuz şu günlerde sizlerle tekrar birlikte olmanın mutluluğu içindeyim. Bir taraftan kongre hazırlıkları devam ederken endüstrinin düşmüş olduğu bu sıkıntı sempozyum ve kurslarımızı olumsuz etkilemektedir. Ancak sizlerle geçen hafta da paylaştığımız gibi tüp bebek merkezlerinin kapatılmasıyla ilgili Danıştay’dan aldığımız yürütmeyi durdurma kararı bizi oldukça mutlu etmiştir.

Bu ay ki e-bültenimiz de konuların hazırlanmasını Prof. Dr. Nilgün Turhan organize etti. Kendisine ve E-bültenin hazırlanmasında ona yardımda bulunan Dr. Nermin Köşüş’e Üreme Tıbbı Derneği olarak teşekkürlerimizi sunarız.

1. Yazı Almog ve arkadaşları tarafından Ovaryan Endometriomanın IVF İçin Toplanan Oositlerin Sayıları üzerine etkisi isimli, Fertil Steril Ocak 2011 de yayınlanan bir çalışma olup, IVF’e Endometriomalar alınmadan başlanılmasını öneren ilginç bir Kanada çalışmasıdır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

2. Çalışma Conway ve arkadaşları tarafından hazırlanan yardımcı üreme yöntemiyle oluşan gebeliklerin ilk trimester geç döneminde sitogenetik anomali riskini araştıran dikkat çekici Fertil Steril Ocak 2011’de basılan bir çalışmadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

3. çalışma Wu Yw ve arkadaşları tarafından invitro matürasyon kültürlerine yüksek doz FSH verildiğinde insan oositlerinde anöploidi oranının arttığını gösteren, klinikte de yüksek doz FSH kullanılmasında dikkatli olunmasını vurgulayan Fertil Steril Ocak2011’de basılan deneysel bir çalışmadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

4. makale Angeles ve arkadaşları tarafından Human Reproduction Ocak 2011 da basılan IVF – ET Sonrası Tekrarlayan İmplantasyon Başarısızlıkları Olan Hastalarda Potansiyelin azaldığını gösteren dikkat çekici bir çalışmadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

5. çalışma Edelmen ve arkadaşları tarafından hazırlanan Human Reproduction Ocak 2011 de basılan “ Kombine oralseptifler ve vücut ağırlığı Primatlarda Kilo alımına neden olur mu? ” isimli OK Kullanımın kilo alımına neden olmadığını gösteren ilginç deneysel bir çalışmadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

6. ve bu ayki son makale Kristensen ve arkadaşları tarafından hazırlanan intrauterin hafif analjezikleri maruziyet insan ve ratlarda erkek üreme bozuklukları için bir risk faktörüdür sonucuyla karşımıza çıkan ilginç bir anket çalışmasıdır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

Hepinize ilkbahar hazırlığına başladığımız şu günlerde bol enerjili ve sağlıklı günler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu