E-Bülten

Kasım 2013 E-Bülteni

Prof. Dr. Erol Tavmergen

Sevgili Meslektaşlarım,
Kasım ayı e-bültenimizi sizlere ulaştırmaktan ve bu vesile ile birlikte olmaktan çok mutluyum. Sonbahardan kışa doğru yaklaştığımız şu günlerde işlerimizdeki yoğunluk artışı kendini tekrar hissettirmeye başladı. Ancak bu yoğunluğa rağmen zaman zaman kısa aralar vererek yerel toplantılarımızda tekrar birlikte olacağız. Bu ay sonunda, 30.11.2013 – 01.12.2013 tarihleri arasında Ankara’da tüm yönetim kurulu üyelerimizin de katılımı ile planlamış olduğumuz, 3. Mikro Cerrahi Kursu’nu gerçekleştireceğiz. Bu kursda öncelikle mikrocerrahinin temel felsefesi ve prensipleri üzerinde durulduktan sonra tüm kursiyerlere operasyon mikroskopları tahsis edilecek olup, bundan önceki kurslarımızda da olduğu gibi, canlı materyal üzerinde hands on çalışma imkânı sunulacaktır. Mikrocerrahi konseptinin unutulduğu ve yardımcı üreme tekniklerinin olması gerektiğinden daha fazla ön plana çıkartılmış olduğu son 3 dekatta bu eğitimlerin jinekolojik cerrahi pratiğimizde, bizlere ayrı bir perspektif kazandıracağını düşünmekteyim. Kursumuza şu ana kadar 30 katılımcı kayıt yaptırmıştır. Kurs sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleştirileceği için kayıtlarınızı biran önce yaptırmanızı hatırlatmak isterim. Kurs ile ilgili detayları web sayfamızda bulabilirsiniz. Ayrıca Ocak 2014’de de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ile birlikte düzenleyeceğimiz Operatif Histeroskopi ve Laparoskopi Workshop’u gerçekleştirilecektir. Bu çalıştay ile ilgili bilgileri de web sayfamızda bulabilirsiniz.
Bu seneki 10 Kasım, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu önderimiz Atatürk’ün ebediyete intikalinin 75. Yıldönümü. Kendisini saygı, sevgi ve büyük bir özlemle anıyor, rahmet diliyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

Bu ayki e-bültenimizdeki makalelerin çevirisi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD öğretim görevlisi Uzm.Dr. Salih Taşkın moderatörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Kendilerine bültenimize yaptıkları katkıdan dolayı çok teşekkür ederim.

Bültenimizin ilk makalesinin orijinal başlığı “ Fertility preservation in patients undergoing gonadotoxic therapy or gonadectomy: a committee opinion”

Bültenimizin ikinci makalesinin orijinal başlığı “Dual trigger with combination of gonadotropin-releasing hormone agonist and human chorionic gonadotropin significantly improves the live birth rate for normal responders in gnrh-antagonist cycles”

Bültenimizin üçüncü makalesinin orijinal başlığı “Early initiation of gonadotropin-releasing hormone antagonist treatment results in a more stable endocrine milieu during the mid- and late-follicular phases: a randomized controlled trial comparing gonadotropin-releasing hormone antagonist initiation on cycle day 2 or 6” ‘dir.

Makalelerimizi keyifle okumanız ümidi ile, sağlıklı, mutlu ve başarılı günler diler, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Prof. Dr. Erol TAVMERGEN
Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu