E-Bülten

Haziran 2011 E-Bülteni

Değerli Meslektaşlarım,

Elinize geçmiş olduğunu umduğum 50 adet klinik pratik yaklaşım tablosu sizler için oldukça faydalı olacaktır. Bu ayki E – Bültenimizin makalelerini GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalından Doç. Dr. Seyit Temel Ceyhan hazırladı. Kendisine değerli katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

1. makale Sesh Kamal Sunkara ve arkadaşları tarafından hazırlanmış ve RBM Online Ocak 2011’de yayınlanmış bir çalışma olup, zayıf yanıtlı hastalarda ovaryan stimülasyon sonucu üzerine androjen eklenmesinin veya modülasyonunun etkisini gösteren bir meta analizdir. Bu derlemede az sayıda ve küçük randomize gruplarda yapılan çalışmalardaki delillerin, zayıf over yanıtlı hastalarda androjen verilmesinin sonuçlarının yetersiz olduğu anlatılmaktadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

2. makale M.H. Mochtar ve arkadaşları tarafından hazırlanmış ve Human Reproduction Şubat 2011’de yayınlanmış bir yazı olup, GnRH agonist ile baskılanan IVF ve ICSI sikluslarında, oosit toplanma zamanlamasını gösteren randomize bir çalışmadır. Çalışma sayısı yeterli olmasa da, OPU işleminin geciktirilmesinin ovulatuar hastalarda devam eden gebelik oranlarını artırdığı anlatılmaktadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

3. makale henüz yayınlanmamış ve Fertil Steril 2011’de basılmak üzere olan bir çalışma olup infertil kadınlarda yaş ile ilişkili AMH seviyelerini gösteren çok merkezli bir çalışmadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

4. makale de henüz yayınlamış ve Fertil Steril 2011’de basılmak üzere olan bir çalışma olup reprodüktif dönemde anormal uterin kanama FIGO sınıflaması nedenlerini gösteren bir çalışmadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

5. makale Ludovico Muzii ve arkadaşları tarafından hazırlanmış ve Fertil Steril Mayıs 2011’de yayınlanmış bir çalışma olup, farklı cerrahlar tarafından gerçekleştirilen laparoskopik endometrioma eksizyonu spesmenlerinin histolojik analizinin yapılıp, sonucunda deneyimli cerrahların overe en az zarar verdiğini anlatan bir çalışmadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

6. makale yine henüz yayınlanmamış ve Fertil Steril 2011’de basılmak üzere olan bir çalışma olup polikistik over sendromu özellikleri gösteren adolesan kızlarda metabolik riskin boyutunu anlatan bir çalışmadır.
Orjinal MakaleTürkçe Çeviri

Hepinize sağlıklı ve başarılı bir Haziran ayı dilerim.

Prof. Dr. Recai PABUÇCU
Üreme Tıbbı Derneği Başkanı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu