E-Bülten

Eylül 2014 E-Bülteni II

Prof. Dr. Erol Tavmergen

Değerli Meslektaşlarım,

Eylül ayında sizlere ikinci kez ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Geçen hafta göndermiş olduğumuz e-bültende de belirttiğim gibi pelvik trainer’lerimiz sizlerin evde kullanımınıza sunulmuştur. Dernek sekreterliğimize Nenehatun Caddesi No: 59 Gaziosmanpaşa / Çankaya / Ankara adresinden, utd.sekreter@gmail.com adresine mail atarak veya 0312 447 14 07 ve 0533 572 69 87 no’lu telefonlardan ulaşarak talepte bulunabilirsiniz. Bu arada bazı meslektaşlarımızın talepleri bizlere ulaştı. En kısa zamanda kendilerine geri dönülecektir. Sizlere 25 -26 Ekim 2014 tarihinde Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlık Binası-Multidisiplin Laboratuvarı 2/A da Derneğimizin, Üreme Tıbbı Cerrahi Eğitim Araştırma ve Uygulama Vakfı, Carl Zeiss ve Çukurova Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD işbirliği ile gerçekleştireceği uygulamalı deneysel mikrocerrahi kursundan bahsetmiş idim. Toplam 20 kursiyerin katılabileceği bu çalıştaya bir an önce kayıt yaptırmanızı öneririm. Ayni kursun 8.sinin de 08-09 Kasım 2014 tarihinde İzmir’de gerçekleştirileceğini yaklaşık bir yıl önce duyurmuş idik. Bu kursta da her zamanki gibi kısa teorik bir girişten sonra operasyon mikroskobu kullanılarak önce lastik eldiven, kordon umblikal ve son olarak da ratların uterin hornlarında mikrocerrahi sütürasyon ve anastomoz çalışmaları gerçekleştirilecektir. Bu kurslarımıza ürolog meslektaşlarımızın da katılmasını öneririm.

Bu arada Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile temaslarımız devam etmekte olup yakın zamanda çıkartılacak yeni YÜT yönetmeliğinde önerdiğimiz değişikliklerin hayata geçirilmesi için temaslarımıza devam etmekteyiz. Ayrıca Üreme Endokrinolojisi Yan Dalı’nın kabul edilmesi yönündeki temaslarımız en yüksek düzeyden devam etmektedir. Sizlere bu konularla ilgili olumlu haberleri önümüzdeki zaman içerisinde verebilmeyi ümit ediyoruz. Ağustos sonu ve Eylül başında YÜT uygulamalarının SGK geri ödemesi kapsamında BUT’da bazı değişikliklerin olduğunu da aktarmak isterim. Bunlardan birincisi uygulama yaşının 1 yıl daha kısıtlanması olmuştur. Uygulama yaşı 23-38 aralığına çekilmiştir. İkinci olarak SGK kapsamındaki uygulama sayısı 2’den 3’e çıkartılmıştır. Üçüncüsü ve Dernek olarak da Bakanlıkla ilgili temaslarımızda üzerinde çok durduğumuz bir husus olan ilk evliliklerden çocuğu olanların yeni değişiklikle daha sonraki evliliklerinde de SGK kapsamında YÜT uygulamalarından yararlanabilmelerinin önünün açılması olmuştur. Daha önceki toplantılarda da açıkladığımız üzere çalışanların özlük hakları, merkezlerin istihdam edecekleri personele ait kadro kısıtlamaları, münferit ve hastane bünyesinde bulunan YÜT Merkezlerinin fiziksel durumları, müktesep hakları, sertifikalı meslektaşların uygulama yapabilmeleri gibi sorunlarla ilgili çözüm önerilerimizin de olumlu sonuçlanması için temaslarımız yukarıda da belirttiğim gibi devam edecektir.

Değerli Meslektaşlarım,
Üreme Tıbbı Derneği Olağan Genel Kurulu 28.09.2014 tarihinde saat 14:00’da Nenehatun Caddesi No: 59 Gaziosmanpaşa / Çankaya / Ankara adresinde gerçekleşecektir. Derneğimiz üyelerini bir kez de bu e-bülten vasıtası ile bilgilendirmek isterim. 2008 yılında kurulmuş olan Derneğimizin, son seçilmiş yönetim kurulu üyeleri, kuruluş felsefesi ve misyonu doğrultusunda çalışmalarını son dönem içerisinde de önceki dönemlerde olduğu gibi etik değerlere bağlı kalarak, liyakat ve ahde vefa prensiplerine uyarak, tüm meslektaşları, ilgili dernekleri kucaklayarak ve mümkün olan her vesile ortak hareket ederek, mesleğimizin ve disiplinimizin içerisinde bulunduğu zor koşullara çözüm önerisi çalışmalarını sürdürmüştür. 28.09.2014 tarihinde seçilecek yeni yönetim kurulu ve başkanı ile de yoluna sağlam adımlarla devam edecektir. Derneğimiz kuruluş tüzüğünde bulunan, bir dönemlik yönetim kurulu başkanlığı kararının ülkemizde mevcut olan mesleğimizi ilgilendiren diğer derneklere de örnek olmasını diliyorum. Sizlere son dönem yönetim kurulumuzun yapmış olduğu aktiviteleri önümüzdeki hafta içerisinde ayrı bir bülten olarak da sunacağım.

Bu e-bültenimizdeki bilimsel makalelerimizi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD’dan Uzman Dr. Murat Seval moderatörlüğünde, Dr. Müge Keskin, Dr Göksel Konmaz ve Dr. Natı Musali derlemiş ve dilimize çevirmişlerdir. Kendilerine katkılarından dolayı çok teşekkür ederim.

Birinci makalenin orijinal başlığı “Effect of in vitro culture period on birthweight of singleton newborns”,

İkinci makalenin original başlığı “A randomized clinical trial of endometrial perfusion with granulocyte colony-stimulating factor in in vitro fertilization cycles: impact on endometrial thickness and clinical pregnancy rates” ,

Üçüncü makalemizin orijinal başlığı “Cabergoline for the prevention of ovarian hyperstimulation syndrome: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials”.

Makalelerimizi keyifle okumanızı dilerim. Her şeyin gönlünüzce olması dileklerimle saygı ve sevgilerimi sunarım.

Prof. Dr. Erol TAVMERGEN
Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu