E-Bülten

Eylül 2012 E-Bülteni

Prof. Dr. Erol Tavmergen

Değerli Meslekdaşlarım,

Eylül ayı e-bültenimizde tekrar sizlerle birlikteyiz. Yaz ayının bittiği ve sonbaharın başlaması ile birlikte yoğun çalışma temposunun tekrar başladığı bir sürece hep birlikte giriyoruz. Bu dönem Derneğimizin aktivitelerinin de tekrar başlayacağı ve yoğunlaşacağı bir period olacaktır. Sizlerden ricam beklentilerinizi bize mail veya telefon ile bildirmenizdir. Bundan sonraki faaliyetlerimizin daha yararlı ve sizlerin taleplerine yönelik olması hiç kuşkusuz ki daha olumlu sonuçlara neden olacaktır. Ayrıca 26-29.09.2013 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz 4. Üreme Tıbbı Kongresinin bilimsel programında değinilmesini istediğiniz konuları bildirmeniz, kongrenin daha ilgi çekici olmasını sağlayacaktır. Düzenleme komitesi olarak kongrenin kurgulanmasında alışılagelmiş kongre formatının dışında ve daha fazla tartışmalı konuların ele alındığı, daha interaktif bir kongre olması yönünde çalışmalarımız devam ediyor.

Önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile temaslarımız devam edecek ve çeşitli sorunlara ortak çözüm getirme gayretlerimiz sürecektir.

Bu ayki e-bültenimizdeki makalelerin çevirisi, Afyon Kocatepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları Doğum Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet YILMAZER moderatörlüğünde, Yrd. Doç. Dr. Mine KANAT PEKTAŞ ve Yrd. Doç. Dr. Serdar ÜNLÜ tarafından gerçekleştirildi. Kendilerine Derneğimiz Yönetim Kurulu adına özverili desteklerinden dolayı teşekkür ederim.

Bu ayki ilk makalemizin başlığı: İnfertil Erkeğin Tanısal Değerlendirmesi: Bir Komite Görüşü
KISA ÖZET: Erkek partner infertilitesi araştırması düzenli korunmasız 12 ay ilişkiye rağmen gebeliği olmayan çiftlere veya 35 yaş üstü kadın partneri olan erkeğin düzenli korunmasız 6 ay ilişki ile gebelik elde edilmemesi sonrası başlatılmadır. Erken araştırma spesifik erkek veya kadın faktöre işaret eden bulgu saptandığında önerilmektedir.

Bu ayki ikinci makalemizin başlığı: İnsan Sperm Başında Vakuol Sperm Gelişimi ve Olgunlaşma Sürecinde Oluşan Fizyolojik Yapılar
KISA ÖZET: İnsan sperm başı vakuolleri ICSI sonuçlarını etkilemez.

Bu ayki üçüncü makalemizin başlığı: İn Vitro Fertilizasyon Sonrası Dondurulmuş ve taze Embriyoların Transferiyle Meydana Gelen Tekiz Gebeliklerin Karşılaştırılması: Sistematik Derleme Meta – Analiz
KISA ÖZET: IVF tedavisinde genellikle taze embryo transferi uygulansa da gözlemsel çalışmaların sistematik analizi, dondurulmuş embryo transferi sonucu oluşan tekiz gebeliklerde obstetrik ve perinatal sonuçların daha iyi olduğunu göstermektedir.

Bu ayki dördüncü makalemizin başlığı: Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulanan Kadınlarda Human Koryonik Gonadotropin Uygulama Günündeki Silik Progesteron Artışı Düşük Doğum Oranıyla İlişkilidir: 2555 Taze Embryo Transferinin Geriye Dönük Analizi
KISA ÖZET: GnRH agonisti uygulanan döngülerde, HCG günündeki serum progesteron düzeylerindeki silik artış (>2.0 ng/mL), beşinci gün embryo transferi sonrası erken dönemde implantasyon sürecini bozmakta ve canlı doğum şansını azaltmaktadır.

Önümüzdeki e-bültende tekrar buluşmak üzere hepinize sağlıklı ve iyi bir Eylül ayı dilerim.

Prof. Dr. Erol TAVMERGEN
Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu