E-Bülten

Mayıs 2017 E-Bülteni

Prof. Dr. Bülent Gülekli

Değerli Meslektaşlarım,

Siz değerli meslektaşlarımızla Mayıs e-bülteniyle tekrar birlikteyiz. Yaz mevsimine göz kırptığımız bu güzel günlerde bilimsel toplantılarımıza hız kesmeden devam etmekteyiz. Bir önceki bültenimizde de bahsettiğimiz üzere, 01 / 02 Nisan tarihleri arasında Konya’da düzenlenen Bölgesel toplantımıza meslektaşlarımızın ilgisi hayli yoğundu, söz konusu toplantımıza yönelik ilginiz ve çalışmalarınızdan ötürü her birinize ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunarız.

Dernek ve Vakfımız (Üreme Tıbbı Cerrahi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Vakfı) adına geçtiğimiz aylarda ilk sayısını yayınladığımız Turkish Journal of Reproductive Medicine and Surgery (TJRMS) isimli dergimizin bahar sayısı için hazırlıklarımızın neredeyse tamamlanmak üzere olduğunu ve takip eden günlerde ikinci sayımızı da sizlerle buluşturacağımızı mutlulukla bildirmekten kıvanç duymaktayız. Ek olarak; yine Nisan ayı E-bültenimizde bildirmiş olduğumuz üzere, Vakfımızın çeşitli Üniversitelerde Üreme Tıbbı alanına giren insan üremesi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi ile erişkin dönemi üreme sistemi hastalıkları gibi konularda üniversite öğrencilerinin eğitilmesi ve bilgilendirilmesine yönelik, sosyal sorumluluk projesi kapsamında paneller düzenlemekte olduğumuzu söylemiştik, söz konusu panel ve toplantılar kapsamında görüştüğümüz Üniversitelerin Rektörlüklerinden gerekli onaylarımız alınmış olup, bizlere verdikleri desteklerden ötürü birlikte çalışmakta olduğumuz kurum ve meslektaşlarımıza bültenimiz vesilesiyle katkılarından dolayı tekrar teşekkür ederiz.

Son olarak, bu ayın ilk hafta sonu, 07 Mayıs 2017 Pazar Günü tarihli, Divan Otel Gaziantep’te düzenleyeceğimiz ‘’PKOS ve İnfertilitede Güncel Yaklaşımlar Kursu”muzu da hatırlatmak isteriz, Kurs Detayları ve Davetiyemize Dernek Web Sitemiz (www.utcd.org.tr) üzerinden erişebilirsiniz.

“Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği” olarak Dünya IVF Derneği ile 04 Ekim – 08 Ekim 2017 tarihlerinde Antalya Regnum Carya Resort Hotel’de düzenleyeceğimiz kongre çalışmalarımız ve hazırlıklarımıza devam etmekte olduğumuzu belirterek bültenimizi sonlandırıyor, Dernek yönetim kurulumuz adına hepinize keyifli bir ay diliyorum.

Kongre, Kurslarımız ve diğer tüm bilimsel toplantılarımızın detaylarını dernek web sitemizden takip etme imkanınız mevcuttur.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Bülent GÜLEKLİ
Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr. Murat Sönmezer

Prof. Dr. Cavidan Gülerman

 

Değerli meslektaşlarımız,

Bu ayki E-Bültenimizin makale çevirileri Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Tevfik Yoldemir ve ekibi tarafından yapılmıştır, kendilerine verdikleri destek ve emekleri için çok teşekkür ederiz.

Birinci makale orijinal başlığı “Randomized, open trial comparing a modified double lumen needle follicular flushing system with a single-lumen aspiration needle in IVF patients with poor ovarian response” olarak belirlenmiştir.

İkinci makale orijinal başlığı “Platelets impair natural killer cell reactivity and function in endometriosis through multiple mechanisms”

Saygılarımızla,

Prof. Dr. Murat SÖNMEZER – Prof. Dr. Cavidan GÜLERMAN
Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği

E-Bülten Koordinatörleri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu