E-Bülten

Kasım 2012 E-Bülteni

Prof. Dr. Erol Tavmergen

Sevgili Meslektaşlarım,

Kasım ayı e-bültenimizde tekrar birlikteyiz. Oldukça yoğun geçen Ekim ayının ardından Kasım ayı itibarı ile 26-29 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz 4. Üreme Tıbbı Kongresi’nin alt yapı çalışmalarına hız verdik. Önümüzdeki yıl itibarı ile meslektaşlarımızın 2 yurtiçi, 1 yurtdışı kongreye sponsorlu olarak katılabilme imkanları olacak. Bu nedenle kongre bilimsel programının ana hatlarının mümkün olan en kısa zamanda sizlere duyurmak istiyoruz. Yurt dışından davet ettiğimiz yabancı bilim adamlarının takvimlerinin ve katılımlarının kesinleşmesini takiben bilimsel programın detaylarını sizlerle paylaşacağız. Her zaman sizlerden olumlu geri dönüşler aldığımız kongremizin daha da iyi bir bilimsel programa sahip olabilmesi için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığımızı ifade etmek isterim. Gelecek sene yapacağımız kongremizde karşıt görüşler, güncel gelişmeler, mezuniyet sonrası eğitim, yuvarlak masa toplantıları gibi birçok bilimsel aktivite olacaktır. Siz meslektaşlarımızın bilimsel programa eklenmesini, tartışılmasını istediğiniz konuları tarafıma etavmergen@gmail.com adresinden ulaştırabilirsiniz. Bu konuda sizlerden gelen talepleri de bilhassa programa ilave etmek istemekteyiz.

Dönemimizin ilk sempozyumumuzu 04.11.2012 tarihinde Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nın ev sahipliğinde ortak bir faaliyet olarak gerçekleştirildi. Toplantıya 80’i aşkın meslektaşımız katıldı. Tüm gün süren sempozyum çok interaktif geçti ve tüm konular gerek konuşmacılar gerekse de katılımcılar ile detaylı olarak tartışıldı. Sizlerden gelen geri dönüşleri değerlendirdiğimde sempozyumun amacına fazlası ile ulaştığını sevinerek ifade etmek isterim. Bu etkinliğimizin planlaması ile ilgili olarak, yönetim kurulu üyemiz Prof. Dr. Hüseyin Görkemli’ye, tüm konuşmacı ve katılımcılara tekrar teşekkür etmek isterim.

Ocak ayı içerisinde de Ankara’da bir toplantı düzenleyeceğiz. Detaylarını sizlerle bir sonraki bültenimizde paylaşacağım.

Bu ayki makalelerin çevirisi ve derlenmesi görevi Adana Başkent Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Bülent Haydardedeoğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Kendilerine Derneğimiz adına teşekkür ederim.

Bu ayki ilk makalemizin başlığı: Adenomyosiz IVF tedavisi alan infertil kadınlardaki gebelik oranlarını düşürüyor.

İkinci makalemizin başlığı: Ca iyonofor kullanımı ciddi erkek infertilitesinde gebelik oranlarını ve fertilizasyonu arttırıyor.

Üçüncü makalemizin başlığı: Boş folikül sendromu: Tekrarlayan vakalarda başarılı tedavi şekli ve literatür taraması.

Dördüncü makalemizin başlığı: Çözülmüş ve Taze Embriyo Transferleri Sonucu Oluşan Tekil Gebeliklerin Obstetrik ve Perinatal Sonuçları.

Beşinci makalemizin Başlığı: GnRH agonisti GnRH antagonistine karşı İVF siklüsleri: HCG dozunun uygulandığı gün progesteron düzeyinin yükselmesi reprodüktif sonuçları etkiler mi? Randomize prospektif çalışma.

Önümüzdeki ay tekrar buluşmak üzere hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Prof. Dr. Erol TAVMERGEN
Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu