E-Bülten

Temmuz 2017 E-Bülteni

Prof. Dr. Bülent Gülekli

Değerli Meslektaşlarım,

Yaz aylarına girdiğimiz bu Temmuz ayı e-bültenimize, hepimize güzel ve güneşli bir yaz tatili geçirmenizi dileyerek başlamak istiyorum.

Derneğimiz bünyesinde Ankara’daki tüm kadın hastalıkları ve doğum anabilim dalları ve kliniklerimizin katılımda bulunduğu “Üreme Endokrinolojisi, ART, PKOS, Endometriozis ve Endoskopide Tartışmalı Konular Sempozyumu’nu 10 – 11 Haziran tarihlerinde 150’den fazla meslektaşımızın katılımıyla başarıyla gerçekleştirdik. Sempozyumumuzun ikinci gününde Zekai Tahir Burak EAH’de Histeroskopi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Kampüsü’nde Laparoskopi, Etlik Zübeyde Hanım EAH’de Laparoskopi, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ise Laparoskopi ve Sütür konularında ameliyatlar ve uygulamalı eğitimlerle tamamladık.

Dernek ve Vakfımızın (Üreme Tıbbı Cerrahi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Vakfı) resmi yayın organı Turkish Journal of Reproductive Medicine and Surgery (TJRMS) isimli dergimizin yaz sayısı tamamlandı, dergi web sayfamızdan (www.tjrms.org) infertilite, endokrinoloji, endoskopi ve reproduktif tıp alanında orijinal ve ilgi çekici makaleler, derlemeler, videolu makaleler, vaka sunumlarına ulaşabilirsiniz. İnfertilite ve Üreme Cerrahisi alanında ülkemizdeki tek uzmanlık yayını olan dergimize, sizlerin de çalışmalarınızı göndermenizi bekliyoruz.

“Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği” olarak Dünya IVF Derneği ile 04 Ekim – 08 Ekim 2017 tarihlerinde Antalya Regnum Carya Resort Hotel’de düzenleyeceğimiz kongremizde 60’dan fazla alanında uzman yabancı konuşmacının katılımıyla çok güçlü bir bilimsel program oluşturduk, kongre resmi web sayfamız www.isivf2017.com aracılığıyla girerek detayları inceleyebilirsiniz.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Bülent GÜLEKLİ
Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr. Murat Sönmezer

Prof. Dr. Cavidan Gülerman

 

Değerli meslektaşlarımız,

Bu ayki E-Bültenimizin makale çevirileri Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hüseyin Görkemli ve ekibi tarafından yapılmıştır, kendilerine verdikleri destek ve emekleri için çok teşekkür ederiz.

Birinci makale orijinal başlığı “Relationship between the magnetic resonance imaging appearance of adenomyosis and endometriosis phenotypes

İkinci makale orijinal başlığı “High FSH dosing is associated with reduced live birth rate in fresh but not subsequent frozen embryo transfers

Üçüncü makale orijinal başlığı “Supraphysiologic estradiol is an independent predictor of low birth weight in full-term singletons born after fresh embryo transfer

Saygılarımızla,

Prof. Dr. Murat SÖNMEZER – Prof. Dr. Cavidan GÜLERMAN
Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği

E-Bülten Koordinatörleri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu