Prof. Dr. Timur Gürgan

1952 yılında Malatya’da doğdu. Akademik kariyerine 1985’te Hacettepe Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak başladı. Aynı üniversitenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı’nda 1988 yılında doçent, 1995 yılında profesör oldu. Halen aynı üniversitede Kadın Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Ünitesi başkanıdır.

1986 yılından itibaren yurtdışında London Hospital Medical College, St Bartholomew’s Hospital, Lister Hospital, London Bride Hospital and Guy’s Hospital gibi önemli hastanelerde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Kanada’da Biritish Colombia Üniversitesi’nde, Amerika’da The Institute for Reproductive Medicine and Science of Saint Barnabas, The Center of Biology Associates ile İngiltere’de Bourn Hall Clinic’de üreme hormonları bozuklukları,tüp bebek ve kısırlık üzerine, Almanya Heidelberg Üniversitesi ve Belçika Brüksel Katolik Üniversitesi’nde endoskopik cerrahi üzerine eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulundu. Ayrıca dünyanın önemli birçok hastane ve merkezinde dünyadaki lider profesörlerle üreme tıbbı, yardımcı üreme teknikleri , mikrocerrahi ve endoskopik cerrahi alanlarında beraber çalışma imkanı buldu. 1995 yılında dünyaca ünlü New York Cornell Üniversitesi’nde ziyaretçi profersör ünvanıyla 6 ay boyunca çalıştı.

Prof. Dr. Timur Gürgan Hacettepe Üniversitesi Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite (Kısırlık) Departmanı’nın 10 yıl süre ile başkanlığını yaptı. Aynı zamanda 1997-2000 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana bilim Dalı Başkanlığı görevini de yürüttü. Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim dalı içerisinde jinekolojik endoskopi, tüp bebek, androloji ve menopoz departmanlarının da kuruluşunu gerçekleştirdi. Uluslararası uzmanlarında desteğiyle mesleği ile ilgili birçok konuyu ülkemizde tanıtmış,eğitim faaliyetlerinde bulunmuş ve üreme tıbbı faaliyetlerinin güncel olarak yerleşmesinde öncülük etmiştir. Bu çalışmalar esnasında Sağlık Bakanlığı ve mesleki kuruluşlarla yakın çalışmalar yapmış ve katkılarda bulunmuştur. Kendisinin liderliğinde Hacettepe Üniversitesi’nde kısırlık,hormon bozuklukları,yardımcı üreme teknikleri ve jinekolojik endoskopi alanında eğitim gören birçok öğrenci ve meslektaşı,şu anda ülkemizin lider tıp kuruluşlarında görev almakta ve modern tıbbın ülkemizdeki standardının yükselmesinde önemli rol oynamaktadır.

Prof. Dr. Timur Gürgan aynı zamanda bilimsel açıdan çok başarılı 20 dolaylarında ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum ve workshop düzenlemiştir. Bu organizasyonlarda alanlarında dünya lideri olan birçok bilimadamı katılmış ve hayatlarında ilk kez ülkemizi ziyaret etme olanağı bulmuşlardır. Genç Türk bilim adamları ve doktorlar da bu organizasyonlar vesilesi ile tıptaki en son gelişmelerden haberdar olma, ve ünlü bilimadamları ile tanışma fırsatı yakalamanın yanısıra, bazıları bu bilimadamları ile yurtdışında çalışma olanağı da yakalamışlardır.

1988 yılında ESHRE’ye (European Society of Human Reproduction and Embryology- Avrupa İnsan Üremesi ve Embiryoloji Derneği) üye olmuştur ve on yıldan fazla süre ile bu derneğin Uluslararası Bilimsel Komitesi’nde görev yapmıştır. Aynı yıldan bu yana American Society for Reproductive Medicine üyesidir. European Society for Gynecological Endoscopy (Avrupa Jinekolojik Endoskopi Derneği) kurucularındandır ve 1996-2001 yılları arasında bu dernekte yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Middle East Fertility Society (MEFS) (Ortadoğu Üreme Derneği) Uluslararası Bilimsel Komitesinde yer almaktadır. Amerikan Association of Gynecologial Endoskopi’nin Türkiye temsilcisidir ve derneğin uluslararası komitesindedir.

Mayıs 2005 yılında İstanbul’da gerçekleşen Uluslararsı Dünya Yardımcı Üreme Teknikleri ve Genetik Kongresinin(Tüp Bebek) başkanlığını yapmıştır. Yeni kurulmuş olan Uluslarası In Vitro Fertilizasyon Derneği’nin (The International Society of In Vitro Fertilization) eğitim aktivitelerinden sorumlu yönetim kurulu üyesidir. Mediterranean Society for Reproductive Medicine – Akdeniz Ülkeleri Üreme Tıbbı Derneği (MSRM) yönetim kurulu üyesidir ve bu derneğin Nisan 2007de Antalya’da gerçekleştirdiği uluslararası kongrenin başkanlığını yapmıştır.

Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde ve uluslarası kitaplarda yayınlamış yüzden fazla bilimsel makalenin yazarıdır. Aynı zamanda RBM Online, MEFS Journal and AAGL Journal gibi uluslararası bilimsel dergilerin editör kurulunda yer almaktadır. Uluslararası önemli kongre ve toplantılarda her yıl onun üzerinde sunu yapmakta ve konferans vermektedir.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği,Türk Menapoz Derneği yönetim kurullarında görev yapmıştır. Türk Üreme Derneği kurucu üyesidir ve iki dönemdir yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Sağlık Bakanlığı Tüp Bebek Bilim Kurulunda 8 yıl görev yapmıştır. Hastahane yöneticiliği üzerine uluslararası kurslara katılmıştır.

Mayıs 2007’de Avrupa’nın en büyük ve en önemli üreme tıbbı derneği olan ESHRE’nin (Avrupa İnsan Üremesi ve Genetiği Derneği) yönetim kurulu üyesi olarak seçilmiştir. Kendisi bu göreve seçilen ilk Türk doktorudur.

2008 yılında Ulusal Üreme Tıbbı Derneği başkanlığına seçilmiştir.

Yine bu yıl Sağlık Bakanlığı Tüp Bebek Bilim Kurulu üyeliğine atanmıştır.

Öğretim üyeliğini ve akademik çalışmalarının yanısıra, 2000 yılında kurmuş olduğu Gürgan Clinic Kadın Sağlığı,İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezi’nde ve üniversitedeki departmanında dünyadaki bilimsel gelişmeleri ve en son teknikleri birebir takip ederek binlerce çiftin çocuk sahibi olmasına yardımcı olmuştur.

Prof. Dr Timur Gürgan Hacettepe Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Sevil Gürgan ile evlidir ve iki kız çocuğu sahibidir.

Başa dön tuşu