Kurs

IV. GESEA Histeroskopi ve Laparoskopi Kursu 2022

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

IV. GESEA HİSTERESKOPİ VE LAPOROSKOPİ KURSU Ufuk Üniversitesi Ankara | 9-10-11 Eylül 2022

Değerli Meslektaşlarımız,

Avrupa’da yıllardır düzenlenmekte olan endoskopik cerrahi (histeroskopi ve laparoskopi) eğitim programı (GESEA, Gynaecological Endoscopic Surgical Education and Assessment) 9-11 EYLÜL 2022 tarihleri arasında Ufuk Üniversitesi, Ankara’da 4. defa gerçekleştirilecektir. Avrupa Jinekolojik Cerrahi Akademisi (EAGS), Avrupa Endoskopik Cerrahi Derneği (ESGE) ve Avrupa Obstetrik ve Jinekoloji Koleji ve Board’u (EBCOG) iş birliği içinde endoskopik cerrahinin eğitim kurallarını ve stratejisini standardize etmek planı içinde bilimsel araştırmalar yapmış; ve bunun sonucunda laparoskopik psikomotor beceri değerlendirme ve kazanmada kabul edilmiş bir program (GESEA) oluşturulmuştur. Avrupa’nın çeşitli merkezlerinde defalarca yapılan bu kurslar gerek katılımcılar gerekse eğitimciler tarafından çok başarılı bulunmuştur. Ülkemizde bu programı Üreme Tıbbı Eğitim Araştırma ve Uygulama Vakfı ve Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği 3 kez düzenlenmiş ve 80 katılımcı ilk basamak eğitimi almıştır.

Maketler üzerinde Avrupa standartlarında yapılan bu eğitim modeli Avrupa’da yıllarca üzerinde çalışılmış ve akredite olmuş bir eğitim programıdır. Laparoskopik psikomotor beceri değerlendirmede ve kazanmada kabul edilmiş bu organizasyon, teorik eğitimin ardından Laparoskopik Psikomotor Beceri Değerlendirme (LASTT Metodu, SUTT metodu) ve Histeroskopik Psikomotor Beceri Değerlendirme’yi (HYSTT metodu) içermektedir. Eğitim programına GESEA kuralları gereği 10 eğitim masası üzerinde, her bir endoskopi pratik eğitimi için (LASTT/SUTT veya HYSTT) günlük 20 kursiyer katılabilmektedir.

Bu eğitime katılan adaylar kurs sonunda; kendi psikomotor becerilerinin farkında olabilmekte, kendi düzeyini diğer katılımcılar ile karşılaştırabilmekte ve kurs sonunda laparoskopik ve histeroskopik beceri yetkinliklerini final rapor olarak alabilmektediler. Bu eğitimler Avrupa’da geçerli sertifikasyon ve diplomayı sağlayan sınavlara hazırlık olarak verilmektedir. Türkiyede Üreme Tıbbı Eğitim Araştırma ve Uygulama Vakfı ve Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği tarafından yapılan GESEA kurslarına katılmış olan meslektaşlarımız uygun şartları karşıladığı takdirde 9-11 EYLÜL 2022 tarihlerinde yapılacak olan GESEA programının 1. Basamak (BACHELOR IN ENDOSCOPY) sertifikasyon sınavına da girebileceklerdir.

Bu kursların sonunda başarılı olan adaylara GESEA Temel Eğitim belgesi ve sınavda başarılı olan adaylara 1. Basamak (BACHELOR IN ENDOSCOPY) sertifikası verilmektedir. Endoskopik Cerrahi alanında Avrupa standartlarında yapılacak kursumuz 10 istasyonda toplam 20 Laparoskopi ve 20 Histereskopi olarak gerçekleşecektir. Her iki kursumuzdaki toplam kursiyer sayısı 40’ı geçmeyeceğinden dolayı Jinekolojik Endoskopi ile uğraşan meslektaşlarımızın acilen kayıt yaptırmasını öneririz. Ayrıca bu kursta daha önce kursu tamamlamış olan 80 kursiyerin Level – 1 imtihanı yapılabilecektir. Kursu tamamlayan kişilerin EK-1’i mutlaka okumaları gerektiğini önemle belirtiriz.

 

Prof. Dr. Recai PABUÇCU
Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği
Başkan

Prof. Dr. Timur Gürgan
Üreme Tıbbı Cerrahi Eğitim,
Araştırma ve Uygulama Vakfı Başkanı

İletişim

İletişim

Sizden haber almak isteriz. Lütfen aşağıdaki formu doldurarak bize mesaj gönderin, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.

Başa dön tuşu