Kurs

GESEA Programı

Değerli Meslektaşlarımız,

Avrupa’da yıllardır düzenlenmekte olan endoskopik cerrahi (histeroskopi ve laparoskopi) eğitim programı (GESEA, Gynaecological Endoscopic Surgical Education and Assessment) Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği Kongresi’nin ilk günü olan 2 Kasım 2022 tarihinde Nirvana Cosmopolitan Otel, Antalya’da 4. defa gerçekleştirilecektir. Avrupa Jinekolojik Cerrahi Akademisi (EAGS), Avrupa Endoskopik Cerrahi Derneği (ESGE) ve Avrupa Obstetrik ve Jinekoloji Koleji ve Board’u (EBCOG) iş birliği içinde endoskopik cerrahinin eğitim kurallarını ve stratejisini standardize etmek planı içinde bilimsel araştırmalar yapmış; ve bunun sonucunda laparoskopik psikomotor beceri değerlendirme ve kazanmada kabul edilmiş bir program (GESEA) oluşturulmuştur. Avrupa’nın çeşitli merkezlerinde defalarca yapılan bu kurslar gerek katılımcılar gerekse eğitimciler tarafından çok başarılı bulunmuştur. Ülkemizde bu programı Üreme Tıbbı Eğitim Araştırma ve Uygulama Vakfı ve Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği 3 kez düzenlenmiş ve 80 katılımcı ilk basamak eğitimi almıştır.

Maketler üzerinde Avrupa standartlarında yapılan bu eğitim modeli Avrupa’da yıllarca üzerinde çalışılmış ve akredite olmuş bir eğitim programıdır. Laparoskopik psikomotor beceri değerlendirmede ve kazanmada kabul edilmiş bu organizasyon, teorik eğitimin ardından Laparoskopik Psikomotor Beceri Değerlendirme (LASTT Metodu, SUTT metodu) ve Histeroskopik Psikomotor Beceri Değerlendirme’yi (HYSTT metodu) içermektedir. Eğitim programına GESEA kuralları gereği 10 eğitim masası üzerinde, her bir endoskopi pratik eğitimi için (LASTT/SUTT veya HYSTT) günlük 20 kursiyer katılabilmektedir.

Bu eğitime katılan adaylar kurs sonunda; kendi psikomotor becerilerinin farkında olabilmekte, kendi düzeyini diğer katılımcılar ile karşılaştırabilmekte ve kurs sonunda laparoskopik ve histeroskopik beceri yetkinliklerini final rapor olarak alabilmektedirler. Bu eğitimler Avrupa’da geçerli sertifikasyon ve diplomayı sağlayan sınavlara hazırlık olarak verilmektedir. Türkiye’de Üreme Tıbbı Eğitim Araştırma ve Uygulama Vakfı ve Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği tarafından yapılan GESEA kurslarına katılmış olan meslektaşlarımız uygun şartları karşıladığı takdirde 2 Kasım 2022 tarihlerinde yapılacak olan GESEA programının 1. Basamak (BACHELOR IN ENDOSCOPY) sertifikasyon sınavına da girebileceklerdir.

Bu kursların sonunda başarılı olan adaylara GESEA Temel Eğitim belgesi ve sınavda başarılı olan adaylara 1. Basamak (BACHELOR IN ENDOSCOPY) sertifikası verilmektedir. Endoskopik Cerrahi alanında Avrupa standartlarında yapılacak kursumuz 10 istasyonda toplam 20 Laparoskopi ve 20 Histereskopi olarak gerçekleşecektir. Her iki kursumuzdaki toplam kursiyer sayısı 40’ı geçmeyeceğinden dolayı Jinekolojik Endoskopi ile uğraşan meslektaşlarımızın acilen kayıt yaptırmasını öneririz. Ayrıca bu kursta daha önce kursu tamamlamış olan 80 kursiyerin Level – 1 imtihanı yapılabilecektir. Kursu tamamlayan kişilerin EK-1’i mutlaka okumaları gerektiğini önemle belirtiriz.

Prof. Dr. Recai PabuçcuProf. Dr. Timur Gürgan
Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği BaşkanıÜreme Tıbbı Cerrahi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Vakfı Başkanı

 

Kasım ayı GESEA Pratik eğitim programı sonrasında Level 1 sertifikasyon sınavına girmek isteyen kursiyerlerimizin dikkatine,

Teorik Bilgi; ESGE Academy GESEA Level 1 e-learning sayfasına girerek üyelik oluşturunuz. Buradaki sunumları izleyerek teroik bilgiye ulaşabilirsiniz. Her bölüm sonunda teorik bilgi ölçümü için size verilen quizleri geçmeniz gerekmektedir.

Pratik Bilgi; Kursumuz sırasında GESEA eğitici grubu ve malzemeleri ile 2 günlük yoğun kurs programı yapılacaktır.

Sertifikasyon Sınavı ve Başvuru; Sınav iki aşamalıdır.

 1. Teorik sınav TESTT1: 50 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Sorular teorik derslerde size anlatılan enstrümentasyon, operasyon odası hazırlığı, anatomi, farklı endoskopik teknikler ve komplikasyon yönetiminden oluşmaktadır.
 2. Pratik sınav: LASTT1, SUTT1 ve HYSTT1 olarak pratik eğitimdeki değerlendirmeler eğitici denetiminde sınav olarak yapılacaktır.

Sınav Başvurusu İçin; GESEA Level 1 e-learning sayfasında teorik değerlendirmeyi tamamladığınızı gösteren ‘Certificate of Completion’ belgesini almanız ve başvuru yapmanız gerekmektedir. Sınav ücreti pratik eğitim ücretinden ayrıdır. Bilgi için lütfen sekreterliğimizi arayınız.

 

İletişim

 

1.Turkish Society of Reproductive Medicine and Surgery (TSRMS) Congress

GESEA program Training Session

2-6 November 2022, Antalya Turkey

Organized by Prof Gamze S. Yucel, Prof Pabuccu and Prof V Tanos

Society Turkey

ESGE – EAGS

Learning Objectives:

Participants will acquire the fundamental knowledge to perform Hysteroscopy and Laparoscopy. The exercises and tasks of each GESEA learning objective are prerequisites to enable mentees to achieve the tasks of the next more advanced level of endoscopic surgery in both hysteroscopy and laparoscopy. Hand skills and instruments manipulation, dexterity, ergonomic, exercises precision is only few of many other important abilities that mentees are expected to develop during this course.

Instructors Names

 1. Prof Gamze Yucel
 2. Prof Recai Pabuccu
 3. Vasillos Tanos
 4. Prof. Aslı Yarcı Gürsoy
 5. Prof.Emre Pabuccu
 6. Prof. Doga Seckin
 7. Dr. Barıs Mulayim
 8. Timur Gürgan
 9. Dr. Tayfun Çok
 10. Dr. Batuhan Özmen

Antalya GESEA WS on 3rd and 4th October 2022

2 groups of participants

10 stations, 2 participants per station

20 participants for hysteroscopy on 4th October

 20 participants for laparoscopy on 5th October

3 rd October 2022

Dry Lab workshop GESEA in Laparoscopy Level I

10 stations and 20 participants

Psychomotor skills

9:00 – 10:30 – LASTT I : Exercise 1, Exercise 2 and Exercise 3

10:30 – 11:00 – Coffee break

11:00 – 12:30 – Laparoscopic suturing  

 • Ergonomy in endoscopic suturing
 • Instruments and techniques
 • Loading the needle

Lunch break: 12:30 – 13:30

13:30 – 14:30 – Intracorporeal Knotting techniques

14:30 – 15:30 – Precision and ambidexterity exercises on camembert pad model

15:30 – 16:00 – Extracorporeal knotting

16:00 – 17:00 – SUTT I

 Antalya GESEA WS on 4th October 2022

Dry Lab workshop GESEA in Hysteroscopy Level I

10 stations and 20 participants

Each participant will have at least 10 min before each exercise to understand and practice the exercise.

Then, the group will perform the exercise, everybody starts the same time and performs each exercise 3 times registering the scores every time.

13.30-14:00 Principles of how to perform Diagnostic Hysteroscopy Tools, devises and Technique

Psychomotor skills

 14:00– 15:00 – HYSTT I: Exercise 1 and Exercise 2

15:00 – 16:00 – HYSTT II: Exercise 1 and Exercise 2

16:00 – 16:30 – Coffee break

16:30 – 17:00:  ”What do I see”  to define and discuss the diagnosis of 10 videos of hysteroscopy cases

 Operative Hysteroscopy 

17:00 – 18:00 Principles how to perform Operative Hysteroscopy

Tools, devises and Technique

18:00 – 19:00 HYSTT II: precision exercises

Başa dön tuşu