Kurs

GESEA Histeroskopi ve Laparoskopi Kursu 4-5-6 Mart 2022

KAYITLARIMIZ DOLMUŞTUR.

 

 

Değerli Meslektaşlarımız,

Avrupa’da yıllardır düzenlenmekte olan endoskopik cerrahi (histeroskopi ve laparoskopi) eğitim programının (GESEA, Gynaecological Endoscopic Surgical Education and Assessment) üçüncüsü 4-6 MART 2022 tarihleri arasında Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi, Ankara’da gerçekleştirilecektir.

Avrupa Jinekolojik Cerrahi Akademisi (EAGS), Avrupa Endoskopik Cerrahi Derneği (ESGE) ve Avrupa Obstetrik ve Jinekoloji Koleji ve Board’u (EBCOG) iş birliği içinde endoskopik cerrahinin eğitim kurallarını ve stratejisini standardize etmek planı içinde bilimsel araştırmalar yapmış ve bunun sonucunda laparoskopik psikomotor beceri değerlendirme ve kazanmada kabul edilmiş bir program (GESEA) oluşturulmuştur.

Avrupa’nın çeşitli merkezlerinde mükerrer seferler yapılmış ancak ülkemizde ilk kez bu programı uygulama görevi Üreme Tıbbı Eğitim Araştırma ve Uygulama Vakfımıza ve Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneğimize verilmiştir. Avrupa’da geçerli sertifikasyon ve diplomayı sağlayan bu eğitim ülkemizde üçüncü defa düzenlenecektir.

Katılımcılar takip eden dönemde GESEA programının ileri sertifikasyon sınavlarına da bu alınacak temel eğitimler ile hazırlanabileceklerdir. Kursa katılan adaylar kurs sonunda; kendi psikomotor becerilerinin farkında olabilecek, kendi seviyesini diğer katılımcılar ile karşılaştırılabilecek, laparoskopik ve histeroskopik beceri ve yetkinliği final rapor olarak öğrenecektir.

Vakfımız ve Gentek-Storz firması tarafından temin edilmiş maketler üzerinde Avrupa standartlarında yapılacak bu eğitim modeli Avrupa’da yıllarca üzerinde çalışılmış ve akredite olmuş bir eğitim programıdır. Laparoskopik psikomotor beceri değerlendirme ve kazanmada kabul edilmiş bu organizasyon, teorik eğitimin ardından Laparoskopik Psikomotor Beceri Değerlendirme (LASTT Metodu, SUTT metodu) ve Histeroskopik Psikomotor Beceri Değerlendirme’yi (HYSTT metodu) içermektedir. Eğitim programına 5 masa üzerinde, her bir endoskopi pratik eğitimi için (LASTT/SUTT veya HYSTT) günlük 10 kişilik kontenjan bulunmaktadır. Bu kursların sonunda başarılı olan adaylara GESEA Temel Eğitim Sertifikası verilecektir. Bu sertifikayı alan kursiyerler online programı takip ederek sözlü ve yazılı sınavları geçtikten sonra Avrupa standartlarında Level-1 Endoskopik Cerrahi diploması alacaklardır.

Endoskopik Cerrahi alanında Avrupa standartlarında yapılacak kursumuza Jinekolojik Endoskopi ile uğraşan meslektaşlarımıza üçüncü kez sunmaktan büyük mutluluk duymakta olduğumu sizlerle paylaşır, kursiyerlerimize başarılar dilerim.

Prof. Dr. Recai PABUÇCU
Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği
Başkan

Prof. Dr. Timur Gürgan
Üreme Tıbbı Cerrahi Eğitim,
Araştırma ve Uygulama Vakfı Başkanı

Başa dön tuşu