Kınama

Kınama

Sayın Meslektaşlarımız,

Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği olarak geçtiğimiz günlerde 12-17 yaş arasındaki kız çocuklarının “mükemmel vücutları” olduğu şeklinde bir beyanda bulunarak, “istediğiniz doktora sorun, bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş” şeklinde ifadeler kullanan Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven’i ileri derecede hatalı ve yanlış beyanatı nedeniyle kamuoyu önünde şiddetle kınıyoruz.

Kamuoyunu bilgilendirmek isteriz ki; insan fizyolojik gelişimi içerisinde ergenlik adı verilen dönem (puberte) 18 yaşına kadar devam etmektedir. Kadınlarda adetlerin düzenli hale gelmesini sağlayan beyindeki hormon merkezlerinin tam olarak olgunlaşması 18 yaşını bulmaktadır. Bir başka deyimle dişiler 18 yaşına kadar gerek hormonal olarak, gerek de fizyolojik açıdan (vücut gelişimi) erişkin değildirler.  Fizyolojik olarak insan gelişimine ters ve tamamen akıl dışı bu açıklamaların, kendi alanı dışında ve bilimsel nitelikten yoksun kişiler tarafından yapılması, şüphesiz son derece tehlikeli toplumsal sonuçlar doğuracaktır.

Ayrıca, ergenlik çağlarında oluşan gebeliklerde ölüm oranlarının yüksek olduğu bilimsel gerçekliğini de göz önüne aldığımızda, sağlıklı bir toplum gelişimini önleyen “çocuk yaştaki kızlara” karşı cinsel eğilimin oluşmasına ve çocuk yaştaki kızların evlendirilerek gebe kalmalarına yol açabilecek sapkınlık tarzındaki beyanat ve görüşlerin, yazılı ve görsel medyada alenen paylaşılmasının da şiddetle karşısında olduğumuzu ve Derneğimizin bu tip; bilimsel, sosyal, psikolojik dayanağı olmayan ve ne amaçla yapıldığı belli olmayan her türlü görüşe karşı, bilimsel doğrular çerçevesinde mücadele edeceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Yönetim Kurulu Adına
Prof. Dr. Timur GÜRGAN
UTCD Y. K. Başkanı

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Dosyayı İndir [405.52 KB]

Başa dön tuşu